MMF vyzval EU ke koordinovanému postupu vůči finanční krizi

04.10.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Paříž 4. října (ČTK) - Evropa se musí vůči finanční krizi postavit jednotně a naopak se vyvarovat toho, že každá země bude jednat na vlastní pěst a hájit své vlastní zájmy. Řekl to dnes výkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn, který se v Paříži setkal s tamním prezidentem Nicolasem Sarkozym.

Strauss-Kahn připustil, že pro Evropu je obtížnější najít společnou řeč, než to bylo ve Spojených státech, které už opatření vůči krizi mají. Podle šéfa měnového fondu je Evropa v jiné situaci, a to vzhledem ke struktuře Evropské unie.

Sazkozy na dnešek svolal summit zástupců čtyř největších zemí Evropské unie, tedy Německa, Británie, Francie a Itálie. Na schůzce jsou i představitelé Evropské komise a Evropské centrální banky (ECB), včetně prezidenta ECB Jeana-Clauda Tricheta. Schůzka se zabývá právě otázkou, jak má EU reagovat na nynější finanční krizi ve světě.

"V Evropě je potřeba koordinace, ať už v jakékoli podobě. Na koordinaci záleží nejvíce, stejně jako na vůli nejednat každý sám za sebe, jak jsme v některých případech v Evropě už zažili," podotkl Strauss-Kahn. Sarkozy se podle něj snažil nedat důvod k pocitu, že Evropě chybí solidarita.

Některé členské země znepokojil hlavně postup Irska, které se zaručilo za veškeré bankovní vklady. Na takový příslib slyší například vkladatelé v Británii, kteří začali ve větší míře vybírat vklady a přesouvají je do poboček irských bank.

Postup francouzského prezidenta rozzlobil Finsko, které si myslí, že hledat účinné zbraně vůči finanční krizi je nutné v celé Evropské unii, takže Sarkozy neměl zvát jen zástupce čtyř největších zemí EU. Podle šéfa měnového fondu právě kvůli komplexnosti Evropské unie je důležité mít na takové problémy koordinovaný přístup.

"Doufám, že Sarkozy přijde s poselstvím Evropanům, se zprávou o jednotném a kolektivním přístupu, který je v Evropě potřebnější než ve Spojených státech, protože Evropa má komplexnější uspořádání," podotkl šéf MMF po schůzce s francouzským prezidentem.

Americký Kongres v pátek schválil plán revitalizace tamního finančního systému, na který chtějí Američané vynaložit až 700 miliard dolarů (asi 12 bilionů Kč). Návrh hned podepsal prezident George Bush, takže nový zákon může začít platit prakticky okamžitě.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK