Sarkozy: Rozpočtová pravidla EU se přizpůsobí krizi

04.10.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Paříž 4. října (ČTK) - Evropská unie přizpůsobí rozpočtová pravidla tak, aby mohla lépe reagovat na finanční krizi, která sužuje globální ekonomiku. Po schůzce zástupců čtyř největších zemí unie to dnes řekl francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Podle prezidenta je teď nutné vzít v úvahu nynější mimořádné okolnosti. Uvedla to agentura AP.

Podle současných pravidel nesmí mít země eurozóny rozpočtový deficit vyšší než tři procenta hrubého domácího produktu. Platí také, že veřejné zadlužení musí zůstat pod 60 procenty HDP.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso řekl, že pravidla se budou aplikovat tak, aby byla dostatečně flexibilní. Konkrétní podrobnosti neuvedl.

"Budeme pokračovat v tom, co je třeba udělat, abychom udrželi stabilitu finančního systému. Dnes jsme se dohodli, že zajistíme likviditu, abychom zachovali důvěru a stabilitu," řekl britský premiér Gordon Brown. O likviditu, tedy udržení finančních toků, se podle něj už starají centrální banky.

Několik dnů před schůzkou některé zdroje tvrdily, že Francie chce na summitu navrhnout záchranný fond v objemu 300 miliard eur (asi 7,4 bilionu Kč), který by podpořil bankovní sektor. O žádné takové dohodě ale na žádná zmínka na tiskové konferenci nakonec nepadla.

Na krizi, která má kořeny v rizikové části amerického hypotečního trhu, už zareagovaly Spojené státy. Tamní Kongres v pátek schválil plán stabilizace amerického finančního systému, na který chce vláda vynaložit až 700 miliard dolarů (asi 12 bilionů Kč).

"Politici musejí mít v tak obtížné situaci zodpovědnost. Ale ti, kteří škody způsobili, k řešení musejí přispět," řekla Merkelová. Právě Německo má značné výhrady proti tomu, aby unie použila na záchranu bank peníze daňových poplatníků. Německý ministr hospodářství Michael Glos řekl, že by teď měli ukázat šéfové bank, že vysoké platy neberou zbytečně.

Schůzky v Paříži se vedle Sarkozyho, Barrosa a Browna zúčastnil italský premiér Silvio Berlusconi, německá kancléřka Angela Merkelová, prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet anebo předseda takzvané euroskupiny Jean-Claude Juncker.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK