Globální úvěrová krize patrně zůstane hlavním tématem na měnových trzích i v nejbližších dnech, přestože americký Kongres schválil plán stabilizace tamního finančního systému a prezident George Bush jej podepsal. Na revitalizaci systému chtějí Američané vynaložit až 700 miliard dolarů (asi 12 bilionů Kč).
Takzvaný dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru vůči koši hlavních světových měn, se nyní na burze ICE Futures Exchange pohybuje těsně nad 80 body a je nejvýše od loňského září. Za celý týden je ale růst kurzu nejvýraznější od roku 1992.
Dolar se nyní nakupuje hlavně na úkor eura, přestože Spojené státy leží v epicentru současné finanční krize. Dolar má ale vůči euru lepší vyhlídky v tom, že několik evropských bank je v tak vážných problémech, že musejí o pomoc žádat vlády svých zemí. Tím se ukazuje globální povaha krize, což se negativně odráží v poklesu eura a britské libry.
"Myslím, že je zde ještě další prostor k růstu kurzu dolaru, protože dolar z velké části zpevňuje právě kvůli oslabování eura," řekl analytik investiční společnosti Ruesch International Joe Manimbo.
I když je podle analytiků stále možné, že americká ekonomika skončí v recesi, příliš dobře nevypadají ani vyhlídky eurozóny. Prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet před pár dny řekl, že eurozónu čeká slabý hospodářský růst, což si analytici vyložili tak, že ECB asi už příští měsíc sníží úrokové sazby.
Dolaru také svědčí odlišný postoj Spojených států a Evropské unie vůči globální finanční krizi. "Spojené státy se k řešení krize stavějí aktivněji než Evropané. To nakonec prospěje dolaru," myslí si analytik ve společnosti Brown Brothers Harriman Win Thin.
Dolaru překvapivě neuškodila ani poslední zpráva o situaci na americkém trhu práce. Ekonomika v září ztratila asi 159.000 pracovních příležitostí, i když analytici počítali s úbytkem zhruba 100.000 míst. Ekonomika tak za září přišla o nejvíce pracovních míst za více než pět let. Předpokládá se proto, že základní úrok v USA klesne ze dvou až na 1,5 procenta.
"Dolaru neškodí ani to, když vezmete v úvahu snížení sazeb," upozorňuje analytik Thin z Brown Brothers. Důležitý je podle něj výhled úrokových sazeb eurozóně, Británii nebo Kanadě. Všude tam se očekává rovněž pokles a zřejmě ve větším rozsahu než v USA.