...investory, když trhy zasáhla nejhorší finanční krize za 80 let.
V bankovním sektoru BNP Paribas <BNPP.PA> za 14,5 miliardy eur shrábla aktiva finanční skupiny Fortis <FOR.BR> <FOR.AS> v Belgii a Lucembursku, což má utlumit odliv hotovosti z Fortisu a společnosti Dexia <DEXI.BR>.
Němečtí představitelé dosáhli během hektického víkendu dohody o revidovaném záchranném plánu pro hypoteční firmu Hypo Real Estate <HRXG.DE>. Komerční banky a pojišťovny poskytnou 15 miliard eur v hotovosti navrch k dříve slíbeným 35 miliardám.
Ve Spojených státech mezitím centrální banka (Fed) tlačila na kompromis mezi Citigroup <C.N> a Wells Fargo & Co <WFC.N>, jež mají obě zájem o převzetí sužované Wachovie <WB.N>. Pokud se nedohodnou, banka by se mohla rozdělit.
Evropské akcie zahájily týden prudkým poklesem, panevropský index FTSEurofirst 300 <.FTEU3> ubíral kvůli obavám o stav bankovního sektoru 4,8 procenta.
Burzy ve východní Asii mimo Japonsko sklouzly téměř o 6 procent, hlavní index tokijské burzy Nikkei <.N225> spadl nejníž za čtyři a půl roku.
"Máme před sebou vážně oslabený trh, jejž pohání strach," řekl Tom Hougaard, hlavní stratég Citi Index v Londýně.
Bankovní bouře, jež začala na Wall Street, v podstatě zmrazila trhy s mezibankovními a dalšími úvěry, což postrčilo vyspělé země o krůček blíže k recesi.
Klíčová úroková sazba pro tříměsíční mezibankovní půjčky Libor v dolarech <USD3MFSR=> stoupla na 4,33375 procenta, nejvýš od začátku ledna, zatímco její obdoba v eurech <EUR3MFSR=> vystoupala na nejvyšší úroveň od spuštění jednotné měny v roce 1999.
EVROPSKÉ ZÁRUKY
Švédsko se v pondělí stalo zatím poslední zemí v EU, jež se odhodlala konat, když vláda oznámila, že rozšíří záruky pro vklady a centrální banka zvyšuje objem půjček nabízených bankám.
Stockholm se tak připojil k Německu, jež v neděli přislíbilo garance pro soukromé vklady, což vyvolalo podobnou reakci v Rakousku a Dánsku. Irsko takové záruky vyhlásilo minulý týden.
Tyto akce přinesly tlak na další země, jako je Velká Británie, jež čelí vyhlídkám na odliv vkladů ze svých bank s nižšími zárukami.
Japonská centrální banka (BOJ) nezávisle na tom oznámila, že nabídla půjčku v objemu 1 bilionu jenů proti hromadné zástavě, aby tak napustila do trhu další likviditu.
Bank of England uvedla, že poskytne 10 miliard dolarů v jednodenní repo operaci.
Všechny tyto kroky mají posílit důvěru a poskytnout likviditu zamrzlému úvěrovému trhu. Přes své množství a rozsah však nedokázaly poskytnout okamžité uklidnění.
Roste také očekávání, že víkendová schůzka ministrů financí a centrálních bankéřů sedmi nejvyspělejších zemí světa ve Washingtonu by mohla připravit půdu pro koordinované snížení úrokových sazeb.
(Autoři: Jeremy Gaunt a Noah Barkin; Přeložil: Robert Müller)
[BERLÍN/Reuters/Finance.cz]