... střadatelů.
Investoři nebrali ohled na pomoc v objemu 700 miliard dolarů, jež byla schválena ve Spojených státech pro tamní finanční sektor poté, co na druhý pokus prošla Sněmovnou reprezentantů a podepsal ji prezident George W. Bush.
Ve 13:10 sklouzával panevropský index FTSEurofirst 300 <.FTEU3> o 5,36 procenta na 1030,95 bodu, když v jeho bázi rostly pouhé dva tituly ze 312. Od začátku roku již index evropských blue chips ztratil přes 30 procent.
Nejvíce bodů z indexu ukrajovaly banky.
Dexia <DEXI.BR> padala o 25,6 procenta, Crédit Agricole <CAGR.PA> ztrácela 8,7 procenta, BNP Paribas <BNPP.PA> ubírala 4,7 procenta a Société Générale <SOGN.PA> umazávala 9,4 procenta.
Index bankovních titulů DJ Eurostoxx <.SX7P> klesal o 7 procent.
"Je to úprk," řekla Valerie Plagnolová, hlavní stratéžka v CM-CIC Securities v Paříži. "Ještě nikdy v historii nedošlo k takto masivní intervenci z veřejných zdrojů v tak krátkém časovém rozpětí."
"Teď je třeba odblokovat peněžní trh. Dokud nebude fungovat, zůstaneme trčet."
Klíčová úroková sazba pro tříměsíční mezibankovní půjčky Euribor <EUR3MFSR=> vystoupala na nejvyšší úroveň od spuštění jednotné měny v roce 1999.
Další evropské vlády v pondělí nabídly garance pro vklady střadatelů, když trhy zasáhla nejhorší finanční krize za 80 let [ID:nMUL629050].
Poklesu trhu padly za oběť také těžařské tituly, když ceny ropy <CLc1> kvůli obavám ze slabší poptávky sklouzávaly pod hranici 90 dolarů za barel.
Akcie firem Total <TOTF.PA>, ENI <ENI.MI>, BP <BP.L>, a Royal Dutch Shell <RDSa.L> ztrácely 5,4 až 7,3 procenta.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]