...strachu, že globální ekonomika míří do recese navzdory snaze vlád o zadržení rychle se šířící finanční krize.
K prudkému propadu došlo v první kompletní seanci po schválení záchranného plánu pro finanční sektor za 700 miliard dolarů v americkém Kongresu. Půjčky prakticky zamrzly a investoři přesunuli pozornost k drolícímu se výhledu ekonomiky a firemních zisků.
Trh však v poslední hodině obchodování umazal téměř polovinu ztrát, když makléři spekulovali, že výprodej by mohl spustit koordinovanou globální reakci s cílem uvolnit úvěrové trhy.
Index Dow Jones během dne ztrácel až rekordních 800,06 bodu, když propadal o 7,75 procenta na denní dno 9525,32 bodu.
Dílčí index finančního sektoru S&P <.GSPF>, jenž v průběhu seance klesl o více než 8 procent, zavřel o 4,2 procenta níž.
Energetický sektor sklouzl s tím, jak ceny ropy <CLc1> spadly na osmiměsíční dno pod hranicí 88 dolarů za barel kvůli očekávání, že recese dále přiškrtí globální poptávku.
Index těžařských titulů <.OSX> sjel o 7,8 procenta.
"Jasně jsme dospěli do stavu paniky. Z medvědího trhu se to překlopilo do paniky," řekl John Schloegel, viceprezident Capital Cities Asset Management.
"Záchranný plán máme za sebou a pozornost se vrací k fundamentům, které nevypadají dobře. Lidi začínají zajímat výsledky za třetí a čtvrtý kvartál. Jestliže se americká ekonomika zastavila, což je klidně možné, tak se to ještě adekvátně nezapočítalo.
Index Dow Jones <.DJI> klesl o 3,58 procenta na 9955,50 bodu, a poprvé od října 2004 zavřel pod hranicí 10.000. Širší index Standard & Poor's 500 <.SPX> sklouzl o 3,85 procenta na 1056,89 bodu, zatímco technologický Nasdaq Composite <.IXIC> spadl o 4,34 procenta na 1862,96 bodu.
[YORK/Reuters/Finance.cz]