"Cokoliv, co můžeme udělat pro posílení důvěry střadatelů, je velmi důležité," uvedl Lenihan.
Česká republika v současnosti garantuje vklady do 25.000 eur (zhruba 620.000 korun). Ministerstvo financí v pondělí uvedlo, že v současné době o zvýšení limitu pojištění bankovních vkladů neuvažuje. Ministr financí Miroslav Kalousek nicméně Hospodářským novinám řekl, že na dnešním setkání sice chce prosazovat vyšší záruky, ale jen takové, na něž se skládají samy banky, bez účasti státu.
"Když se dohodneme na rozumném kompromisu, je možné přijmout na půdě unie i zvýšení povinného limitu pojištění třeba na dvojnásobek současného. Je to cena za kompromis, na který bych byl ochotný přistoupit," řekl Kalousek. Podle diplomatických zdrojů ČTK je možné, že rozhodnutí o případném zvýšení garance vkladů na dnešním jednání evropských ministrů financí padne.
V Evropské unii se o zvýšení záruky v posledních dnech tváří v tvář sílící krizi na finančních trzích mluví stále více. Minulý týden je připustil například eurokomisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy.
Některé evropské země navíc kvůli potížím bankovních ústavů a v obavách z reakcí střadatelů oznámily, že bude garantovat 100 procent vkladů drobných střadatelů. Jde například o Irsko, Německo či Rakousko.
Podle Kalouska je ale tento postup chybný. "Evropské vlády, které politické garance všech vkladů dávají, se chovají velmi nezodpovědně. Motivují tak lidi k přesunu vkladů z jedné země do druhé," uvedl v pondělí.
V uplynulých dnech se tak například zachovala řada britských střadatelů, kteří začali své úspory přesouvat do Irska, když země oznámila stoprocentní záruku za vklady. Řada evropských politiků proto kritizuje jednostranné záchranné kroky vlád, které neberou v úvahu celoevropskou perspektivu problému. "Potřebujeme společné řešení, protože řešení v jedné zemi může v jiné představovat problém," řekl například švédský ministr financí Anders Borg.
Ekonomiky jednotlivých zemí unie jsou ale značně odlišné. Británie a Španělsko tak nyní například čelí jiným problémům než Německo. Ministři financí zemí, která mají euro, se proto v pondělí shodli, že problémy finančních institucí je třeba řešit především na národní úrovni, vlády by ale neměly zapomínat na celoevropskou solidaritu.
Pomoc v jednotlivých zemích by proto podle nich měla následovat stejné principy. Jaké tyto principy budou, bude jasnější po dnešní schůzce ministrů financí EU.