Fed kvůli vykupování směnek oprášil zákon z Velké hospodářské krize 30. let. Směnečný trh, kde se denně vydávají cenné papíry za zhruba 100 miliard dolarů, v nynější finanční krizi téměř vyschl. Tento trh spoléhá hlavně na investory, kteří se však nyní příliš bojí rizika a investují tak maximálně do velmi krátkodobých dluhopisů. Pro firmy je tak stále těžší a dražší získat na dobu přesahující několik dní peníze k financování běžné činnosti.
Smyslem plánu na vykupování směnek a dalších obchodních cenných papírů je poskytnout firmám jistotu, že své dluhopisy budou moci uplatnit a získat za ně potřebnou hotovost, uvedl Fed. Centrální banka již dodává hotovost bankám i některým nebankovním finančním institucím, teď tak přijde na řadu i nefinanční sektor.
Nynější finanční krize vede k tomu, že banky a investoři nejsou ochotni půjčovat a hromadí si hotovost pro sebe. V posledních týdnech také přestaly kupovat směnky i fondy peněžního trhu, což znamená výrazné oslabení tohoto trhu.
Fed sdělil, že zakládá nové "okénko", které bude vykupovat tříměsíční nezajištěné i zástavou kryté obchodní papíry přímo od vydávajících firem. Krok Fedu posvětilo ministerstvo financí, které uvedlo, že jde o "nezbytný zásah, který zabrání značnému narušení finančních trhů a ekonomiky". Ministerstvo poskytne na podporu nového programu peníze Federální rezervní bance v New Yorku a platnost programu je zatím naplánována do konce dubna příštího roku.
V polovině minulého týdne byla hodnota nesplacených směnek na trhu 1,61 bilionu dolarů, vyplývá z údajů Fedu. O týden dříve to bylo 1,70 bilionu, v létě loňského roku však hodnota tohoto trhu přesahovala 2,2 bilionu USD.