Meziměsíční snížení spotřebitelských cen způsobil pokles cen dovolených s komplexními službami o 14,6 procenta. V dopravě třetí měsíc pokračoval pokles cen pohonných hmot, který v září činil 1,7 procenta. Cena benzinů i motorové nafty byla nejnižší za posledních pět měsíců. Mezi potravinami byly nižší především ceny ovoce, brambor a ostatní zeleniny. Snížily se také ceny běžného pečiva, mouky, vajec a sýrů.
Negativně se na vývoji meziměsíční cenové hladiny projevilo zvýšení cen tabákových výrobků o 4,6 procenta. Vzrostlo také čisté nájemné v nájemních bytech, a to o 0,2 procenta. Růst cen o 4,2 procenta zaznamenala tuhá paliva. V souvislosti se zahájením nového školního roku vzrostly o tři procenta ceny za vzdělávání.
Meziroční růst spotřebitelských cen o 0,1 procentního bodu způsobilo především zdražení alkoholických nápojů a tabáku. Ceny tabákových výrobků vzrostly o 13,1 procenta. Ceny dovolených byly meziročně vyšší o 1,5 procenta. Mezi potravinami růst cen meziročně zpomalil vlivem změny vývoje ceny ovoce, které byly v září letošního roku nižší o 2,2 procenta.
Dominantní vliv na růst cenové hladiny měly i nadále ceny bydlení, kde vzrostly ceny zemního plynu o 27,5 procenta, elektřiny o 9,5 procenta, tepla a teplé vody o 11,1 procenta a tuhých paliv o 19,9 procenta. Čisté nájemné vzrostlo o 14,7 procenta, z toho v bytech s regulovaným nájemným o 22,3 procenta a v bytech s tržním nájemným o tři procenta. Ceny pohonných hmot byly vyšší o 4,3 procenta, což je nejnižší meziroční růst za posledních jedenáct měsíců. Růst cen benzinů se v září pohyboval v rozmezí 1,7 procenta až 3,2 procenta, zatímco u motorové nafty byl 13,3 procenta.
Ceny odívání byly o 1,4 procenta nižší než loni. Klesly také ceny přístrojů a spotřebičů pro domácnost, a to o 1,8 procenta, dále i dopravních prostředků o 4,9 procenta. Z potravin byly nižší ceny citrusů a banánů shodně o devět procent a u brambor o 5,8 procenta.
Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen 27 členských zemí EU byl podle předběžných údajů Eurostatu v srpnu 4,2 procenta, což je o 0,2 procentního bodu méně než v červenci. Nejvíce vzrostly ceny v Lotyšsku (o 15,6 procenta) a Litvě (o 12,2 procenta), nejméně v Nizozemí (o tři procenta) a v Portugalsku (o 3,1 procenta). Na Slovensku byl cenový růst v srpnu stejný jako v červenci, a to 4,4 procenta. V Německu zpomalil meziroční růst spotřebitelských cen na 3,3 procenta z červencových 3,5 procenta.
Podle předběžných výpočtů klesl v ČR meziměsíčně harmonizovaný index spotřebitelských cen v září o 0,2 procenta, meziročně zrychlil na 6,4 procenta. Bleskový odhad Eurostat pro eurozónu byl 3,6 procenta.