...analytika)
Velká Británie napustí až 50 miliard ze státních peněz do tamních bank, a to v rámci záchranného balíku, jenž má ustálit finanční systém.
Ministr financí Alistair Darling uvedl ve středu po horečnatém nočním jednání, jež následovalo po dramatickém propadu akcií největších bank v zemi, že navrhovaná opatření podpoří úvěry a obnoví důvěru.
"Toto je začátek procesu řešení velkého problému, kde si banky dlouhodobě odmítaly navzájem půjčovat," řekl Darling.
Velká Británie v rámci plánu nabídne bankám krátkodobou likviditu, zpřístupní bankám čerstvý kapitál a poskytne bankovnímu systému dostatek kapitálu na poskytování úvěrů ve střednědobé perspektivě.
Rozhodnutí přichází po dnech ochromujícího tlaku na britské banky, z nichž některé ztratily téměř polovinu své tržní hodnoty kvůli strachu investorů, že by se mohly zhroutit, pokud nedostanou masivní přísun likvidity.
Hypoteční firma HBOS <HBOS.L>, jež minulý měsíc souhlasila se svým převzetím do rukou společnosti Lloyds <LLOY.L> v obchodu domluveném za pomoci vlády, plán přivítala, a její akcie prudce rostly.
V 9:54 HBOS vylétla o 22,7 procenta, a ústav byl tak jediným titulem z báze dílčího indexu bankovního sektoru DJ Eurostoxx <.SX7P>, který rostl. Index samotný ubíral 7,3 procenta.
Nebylo ovšem jasné, zda britský záchranný plán, jenž následuje po obdobném rozhodnutí Spojených států poskytnout bankám a dalším finančním institucím 700 miliard dolarů, postačí k obnovení důvěry na trhu po řadě dnů téměř panického strachu.
"Nebude-li ohlášen obzvlášť radikální a rychle působící balík opatření, trhu v krátkodobé perspektivě sotva nějak pomůže jakýkoli jednostranný plán," řekl Martin Slaney, šéf derivátních obchodů u GFT Global Markets.
(Autoři: Sumeet Desai a Jodie Ginsberg; Přeložil: Robert Müller)
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]