ČEZ koupil část tureckého distributora Akenerji za 5,5 mld. Kč

08.10.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 8. října (ČTK) - Společnost ČEZ získala polovinu většinového podílu v turecké energetické společnosti Akenerji Elektrik Üretim. Druhou polovinu bude nadále držet energetická skupina Akkök. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ČEZ Eva Nováková. Za 37,4 procenta v Akenerji ČEZ zaplatí 302,6 milionu dolarů (téměř 5,5 miliardy korun).

"Turecký energetický sektor vyžaduje mnoho investic na pokrytí rostoucích potřeb hospodářství, které roste velmi rychlým tempem. To přináší mnoho příležitostí pro strategické investory v energetickém sektoru," uvedl generální ředitel ČEZ Martin Roman. První společný krok tuzemské a turecké energetiky podle Romana představuje nedávné vítězství v tendru na tureckou distribuční společnost; plány obou firem však směřují také do oblasti výroby elektřiny.

Akkök Group a skupina ČEZ budou společně držet zhruba 75procentní podíl ve společnosti Akenerji se shodnou účastí ve výši 37,4 procenta. Tento podíl ČEZ odkoupí od subjektů spojených se skupinou Akkök, poznamenala Nováková.

Ambicí společnosti Akenerji je být jedním z klíčových hráčů na tureckém energetickém trhu. V současné době provozuje zdroje o instalovaném výkonu 496 megawattů a další investice směřují do výstavby obnovitelných zdrojů o celkovém výkonu 390 MW. "Společně se skupinou ČEZ plánuje Akenerji dosáhnout v následujících pěti letech rozšíření výrobního portfolia na 3000 MW instalovaného výkonu. Tento nárůst si vyžádá investice za cca tři miliardy dolarů (více než 54 miliard Kč)," uvedla mluvčí ČEZ.

Společnost Akenerji je členem Akkök Group, která zaměstnává přes 4000 lidí ve více než 20 průmyslových a obchodních společnostech mimo jiné v textilním, chemickém, energetickém, marketingovém, realitním a pojišťovacím sektoru. Konsorcium zahrnující českou energetickou společnost ČEZ a tureckou Akenerji vyhrálo v létě tendr na tureckou distribuční síť v provincii Sakarya. Konsorcium podalo nejvyšší nabídku, která činila 600 milionů dolarů (tehdy 9,1 miliardy Kč).

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK