Index FTSEurofirst 300 klesl v jednu chvíli až na 923,9 bodu, nejníže od konce roku 2003. Před 11. hodinou SELČ ztrácel šest procent a byl kolem 943 bodů. Tento týden již index ztrácí asi 13 procent a od počátku roku oslabuje o celkem 39 procent.
Nynější vlna propadů těžce doléhá hlavně na banky, které jsou současnou finanční krizí ohrožené nejsilněji. Krize se v posledních týdnech přelila z USA do Evropy, kde propady akcií prudce snižují tržní hodnotu bankovních ústavů v Británii, Francii, Německu a dalších zemích. Dnes výrazně oslabují akcie italské UniCredit, která ztrácela deset procent, nebo francouzsko-belgické Dexie s podobnou ztrátou.
Po oznámení britské podpory bankovnímu sektoru naopak prudce vzrostly akcie některých britských bank jako Royal Bank of Scotland. Nejhorší finanční problémy od Velké hospodářské krize z 30. let minulého století přiměly britskou vládu oznámit mimořádná opatření, díky kterým by bankovní sektor získal až 50 miliard liber (1,58 bilionu Kč).
Evropský trh letos již ztrácí výrazně více než americký, kde nejsledovanější Dow Jonesův index je proti počátku roku nižší o zhruba 25 procent. Podle analytiků bude Evropa pravděpodobnou globální recesí zasažena hůře než USA, protože více závisí na exportu.
"Evropské trhy jsou závislejší na exportu, který klesá. To je klíčová příčina, proč jsou na tom evropské akcie hůře," řekl listu Wall Street Journal Europe investiční stratég firmy Standard Life Investments Richard Batty. Dalším negativním faktorem je podle analytiků váhavá reakce oficiálních evropských míst na krizi, kontrastující s rychlou odpovědí v USA.