Výměnou za finanční injekci dostane vláda podíl ve formě preferenčních akcií v jednotlivých bankách. Podle britských médií jde efektivně o částečné znárodnění bank. Podpora se týká osmi největších bank a hypotečních bank - Abbey, Barclays, HBOS, HSBC, Lloyds TSB, Nationwide Building Society, Royal Bank of Scotland (RBS) a Standard Chartered.
Podle ministra financí Alistaira Darlinga budou moci o účast na plánu požádat i další banky. Plán nezahrnuje zvýšení stropu vládních záruk pro vklady, jak to udělaly jiné evropské země. Největší evropská banka HBSC dnes již uvedla, že o rekapitalizaci nyní žádat nebude.
Plán, který od úterního večera připravoval Darling s premiérem Gordonem Brownem a šéfem centrální banky, má uklidnit finanční trhy v Británii, vrátit bankám důvěru a věrohodnost a přesvědčit je, aby opět začaly půjčovat peníze. "Mimořádná doba vyžaduje odvážná a dalekosáhlá řešení," řekl dnes na tiskové konferenci premiér Brown. "Potřebujeme vrátit důvěru v bankovní systém."
Darling nevyloučil v případě potřeby další kroky. "Je to klíčový krok kupředu, ale ne jediný...Uděláme vše, co bude potřeba," řekl. "Myslím, že je důležité, aby vlády v celém světě udělaly to samé," doplnil.
Brown se také vyslovil pro vytvoření společného evropského fondu na pomoc finančnímu sektoru. "Dnes ráno jsem o tom mluvil s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym," řekl Brown. "Tyto problémy jsou globální a je potřeba globálních kroků," dodal.
Stejně tak Londýn vyzval k setkání skupiny G7 na úrovni premiérů, která by řešila nynější krizi. Brown dnes také oznámil, že vláda podnikne právní kroky proti Islandu ve snaze získat vklady britských občanů v islandských bankách. Podle britských médií na 300.000 Britů uložilo peníze v Icesave, tedy internetové operaci druhé největší islandské banky Landsbanki, jíž musela islandská vláda zestátnit.
K zajištění dostatku hotovosti bude mít britská centrální banka k dispozici nejméně 200 miliard liber (6,38 bilionu korun) na krátkodobé půjčky bankám. Darling uvedl, že těchto 200 miliard liber by měl stát dostat zpátky - i s poplatkem - do tří let.
Podle BBC bude tento "dramatický" a "riskantní" záchranný plán obsahovat i omezení odměn pro vedení bank a dividend pro další akcionáře. Stejně tak se budou banky muset zavázat k podpoře malých firem a kupců domů.
Brown také oznámil, že vláda ustaví zvláštní společnost, která bude poskytovat záruky bankám na získání peněz na trhu za komerční poplatky do výše až 250 miliard liber během tří let.
Dnes oznámený plán následuje po prudkém pádu akcií britských bank přičítaném i únikům informací z pondělního jednání vlády s představiteli ohrožených bank. Vláda byla kritizována nejen za tyto úniky, ale i za to, že nezasáhla rychleji a rozhodněji. Řada expertů zdůrazňovala, že londýnské finanční centrum City vkládalo velké naděje do pondělního vystoupení Darlinga v parlamentu, které však neobsahovalo žádné konkrétní kroky.
Akcie banky RBS klesly během úterý o 39 procent, Barclays o devět, Lloyds TSB o 13 a HBOS o 42 procent. Lloyds TSB se státní podporou přebírá hypoteční banku HBOS, která se dostala do potíží už před dvěma týdny.
Po dnešním oznámení záchranného plánu sice index FTSE poklesl, ale akcie bank šly nahoru. Například HBOS zaznamenala vzestup 26 procent.
Postup vlády podpořili i opoziční konzervativci. Čas na otázky přijde později, řekl stínový ministr financí George Osborne.