Krize na Islandu trvá, největší banka dostává půjčku od Švédska

08.10.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Reykjavík 8. října (ČTK) - Těžká finanční krize na Islandu se dnes dál prohlubuje. Největší domácí banka Kaupthing si byla nucena vzít si nouzový úvěr od Švédska a vláda převzala plnou kontrolu nad bankou Glitnir.

Švédská centrální banka sdělila, že podpořila likviditu švédské divize banky Kaupthing úvěrem až pět miliard švédských korun (12,5 miliardy Kč). Zároveň dodala, že švédská pobočka Kaupthing Bank Sverige byla nabídnuta k prodeji. Guvernér banky Stefan Ingves vyjádřil přesvědčení, že švédská i islandská Kaupthing je solventní.

Islandská vláda dnes převzala plnou kontrolu nad třetí největší domácí bankou Glitnir, den poté, co zestátnila domácí bankovní dvojku Landsbanki. Úřad bankovního dohledu sdělil, že Glitnir zůstane normálně otevřena a že domácí vklady jsou plně garantovány.

Před pobočkami Kaupthing ve Švédsku se podle agentury Reuters začali dnes shromažďovat švédští vkladatelé. Landsbanki v Británii přestala u své internetové pobočky Icesave obsluhovat klienty, což přimělo britského premiéra pohrozit Reykjavíku právními kroky.

Island nyní žádá ruskou vládu o půjčku čtyř miliard eur (téměř 99 miliard Kč), která má ostrovu pomoci vyřešit nejhorší finanční krizi v jeho historii. Ruský ministr financí Alexej Kudrin se k žádosti postavil vstřícně.

Islandský premiér Geir Haarde počátkem týdne mluvil o nebezpečí státního bankrotu, v úterý však zdůraznil, že země nemíní vypovědět své dlužní závazky. Podle činitele skupiny G7 Island údajně odmítl výzvy, aby využil úvěru od Mezinárodního měnového fondu, jehož mise je nyní v zemi.

Potíže Islandu se připravovaly v minulých letech, kdy se jeho ekonomika silně přehřívala, domácí banky rozsáhle expandovaly v zahraničí a kurz měny prudce rostl. V důsledku toho je nynější globální finanční krizí Island jednou z nejohroženějších zemí světa.

Islandská vláda se v pondělí zaručila za všechny vklady u domácích bank. Přijala také legislativu, která jí okamžitě poskytla rozsáhlou kontrolu nad bankovním sektorem.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK