Vláda by měla schválit návrh ministra financí Miroslava Kalouska na zvýšení záruk za bankovní vklady a do plné výše těchto vkladů příští týden. O zvýšení záruk rozhodli ministři financí zemí EU v úterý s cílem uklidnit střadatele znepokojené finanční krizí.
V Česku nová pravidla schválená ještě nejsou, ale růst stávajících odvodů je podle finančních odborníků pravděpodobný. "Já myslím, že by bylo logické, pokud se zvýší limit pojištění vkladů, aby jeho navýšení adekvátně financovaly banky prostřednictvím zvýšení odvodů do Fondu pojištění vkladů," mínil analytik firmy Cyrrus Marek Hatlapatka.
Česká spořitelna loni fondu zaplatila 443 milionů korun. "Je předčasné komentovat dopad změny odvodů do Fondu pojištění vkladů," reagovala mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová. Podobně se vyslovila Československá obchodní banka, která do fondu loni přispěla částkou 430 milionů korun.
Patrik Nacher ze serveru www.bankovnipoplatky.com upozornil, že banky by mohly využít případné zvýšení odvodů na pojištění vkladů klientů ke zvýšení bankovních poplatků. Některé banky to ale vylučovaly. "Rozhodně náklad nebudeme přenášet na klienty," ujistil mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň. Raiffeisenbank uhradila vloni do fondu asi 80 milionů korun.
Ve Fondu pojištění vkladů je nyní zhruba deset miliard korun. České domácnosti měly na konci loňského roku podle ministerstva financí v bankách uloženo asi 1,2 bilionu korun, což bylo o takřka desetinu více než o rok dříve. Za dobu své existence fond vyplácel náhrady vkladatelům 12 bank v celkové výši 25,5 miliardy korun.
Čeští vládní i bankovní představitelé ujišťují, že banky v tuzemsku jsou ve velmi dobré finanční kondici a celé odvětví je stabilní a bez problémů. Ministr financí i proto opakovaně odmítá státní záruky za všechny bankovní vklady, což již schválily i sousední země Německo, Rakousko a Slovensko.