Skláři BCT, Crystalexu a Kavalieru dostanou své mzdy

09.10.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 9. října (ČTK) - Skláři společností Crystalex Nový Bor a Kavalieru Sázava a také pracovníci mateřské společnosti Bohemia Crystalex Trading (BCT) dostanou své mzdy za září. V Crystalexu se vyplácelo dnes, v ostatních firmách je výplatní den v pátek. O prostředcích na výplaty pro zaměstnance uzavřených skláren v Poděbradech a Světlé nad Sázavou se jedná, řekl mluvčí skupiny Karel Samec. Skupina firem kolem BCT s 5000 zaměstnanci je od 22. září v insolvenčním řízení a výplata mezd byla kvůli zablokovaným účtům vážně ohrožena.

Předák odborové organizace v novoborském Crystalexu František Kuric potvrdil, že mzdy dorazily na účty zaměstnanců. Podnik, na jehož majetek vyhlásil před týdnem Městský soud v Praze moratorium, zaměstnává 1800 pracovníků nejen v Novém Boru, ale také v závodech v Karolince, Vrbnu pod Pradědem a v Hostomicích na Teplicku. Všechny závody vyrábějí, jen v Novém Boru musel Crystalex kvůli chybějící surovině omezit ruční výrobu. "Až do 20. října bude doma 44 zaměstnanců, pobírají ale průměrnou mzdu," řekl Kuric.

Sklářská skupina BCT se potýká s nedostatkem provozního kapitálu a požádala proto o ochranu před věřiteli v insolvenčním řízení. Majitelé ale chtěli zachovat výrobu v klíčových podnicích Crystalex a Sklárny Kavalier a požádali také o vyhlášení moratoria na obě firmy a také na mateřskou společnost. Naopak ve firmách Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou a Sklárnách Bohemia v Poděbradech se výroba zcela zastavila a o jejich dalším osudu rozhodnou insolvenční správci. Soud ho ale zatím určil jen sklárnám v Poděbradech.

Moratorium na majetek poskytuje sklářským firmám prostor překonat úpadek a dohodnout se s věřiteli, ale především jim umožňuje udržet v chodu výrobu. Dodavatelé totiž po dobu moratoria nemohou vypovědět smlouvy na dodávky energií, surovin nebo služeb, které před jeho vyhlášením trvaly alespoň tři měsíce. Moratorium na majetek sklářských společností platí po dobu tří měsíců a soud ho může prodloužit ještě o 30 dní, souhlasit však musí většina věřitelů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK