Index Nikkei 225 si odepsal 45,83 bodu a den uzavřel slabší přesně o půl procenta na 9157,49 bodu. Nachází se tak nejníže od června 2003. Nicméně širší index Topix o 0,7 procenta vzrostl a uzavřel na 905,11 bodu. Hned na začátku obchodování měl zisk přes tři procenta.
Dnešní obchodování bylo značně rozkolísané a nyní proti sobě stojí dva hlavní faktory. Tím prvním je naděje na přijetí nových opatření na podporu fungování trhů, tím druhým jsou ale přetrvávající obavy z šířící se finanční krize. Investoři se obávají, že krize by mohla stáhnout do recese celou globální ekonomiku.
Centrální banky Spojených států, eurozóny, Británie, Švýcarska a dalších zemí ve středu koordinovaně snížily základní úrokovou sazbu, každá o půl procentního bodu. Japonsko se do programu nezapojilo, protože to už hlavní sazbu má na půl procentu. Koordinovaně s centrálními bankami G7 jednala i Čína, která ale základní úrok snížila v menším rozsahu.
"Jsou zde velká očekávání, ale dokud se nedočkáme něčeho konkrétního, nic pozitivního na trhu čekat nelze," poznamenal šéf dealingu v makléřské společnosti Jujiya Securities Masajoši Okamoto. Ostatní analytici v zásadě souhlasí a připomínají, že i když vláda zasáhne, obavy z dalšího vývoje na trhu nějaký čas patrně zůstanou.
Na devizových trzích se snižoval kurz jenu, který například vůči euru sestoupil ze zhruba tříletého maxima. Vůči australskému dolaru klesl asi z šestiletého maxima. Japonská měna se díky velmi nízkému úročení využívá jako nástroj financování spekulativních transakcí, o které se zvýšil zájem právě po koordinované intervenci centrálních bank.
V závěru obchodování se dolar k jenu prodával za 100,51 JPY, a zpevnil tak asi o 1,3 procenta. Ve středu se dolar ocitl na půlročním minimu 98,60 JPY. K euru o 0,1 procenta oslabil a posunul se na 1,3645 USD, euro k jenu zpevnilo o 1,5 procenta na 137,12 JPY.