Nový zákon by podle KSČM měl být projednán tak, aby platil od června příštího roku. Proti jednostrannému zvýšení nájemného se podle návrhu může nájemník do dvou měsíců odvolat k soudu.
Komunisty vedlo podle Halíkové k vypracování návrhu to, že pro většinu lidí je už nájemné pravidelně zvyšované podle dosavadní legislativy neúnosné. Jsou nuceni omezovat jinou spotřebu, a to za situace, kdy je ve velkých městech nájemné zdrojem nepřiměřených zisků. Zároveň podle KSČM chybí zákon o sociálním bydlení. Za průtahy s jeho přípravou je ministerstvo pro místní (MMR) rozvoj kritizováno i Sdružením nájemníků ČR (SON), věcný záměr normy by mohla podle dřívějšího vyjádření MMR vláda dostat ještě letos.
Ministerstvo pro místní rozvoj v červenci oznámilo, že regulované nájemné se v příštích dvou letech zvýší podstatně více, než se původně předpokládalo. V roce 2009 by mohlo vzrůst o 30 procent, v roce 2010 by růst mohl činit až 44 procent.
Komunistický návrh zákona předpokládá, že v letech 2010 až 2011 bude možné regulované nájemné zvýšit ještě dvakrát. Vždy ale nejvýše o čtyři koruny za metr čtvereční, maximálně do 32 korun za metr čtvereční měsíčně.
Pokud nejsou v nájemní smlouvě upraveny podmínky zvyšování nájemného, může ho majitel jednostranně zvednout, jestliže nájemné nebylo zvýšeno za posledních 12 měsíců. Zvýšení může být nejvýše o jeden procentní bod nad inflaci v minulém roce, kterou zveřejnil Český statistický úřad.
Majitel bytu by neměl mít možnost zvýšit nájemné, pokud z "nicotných důvodů" nedal souhlas k výměně bytu, o kterou žádá nájemník, aby zlepšil svou bytovou situaci zejména kvůli velikosti bytu nepřiměřené k finančním možnostem jeho domácnosti.
Nájemné bydlení považují komunisté za moderní. Podle Beneše budou zaměstnanci stále častěji nuceni se stěhovat za prací. Jako příklad uvedl krachující české sklárny, kdy dostávají skláři pracovní nabídky někdy i stovky kilometrů daleko od jejich dosavadního působiště.