...nejohroženější rizikem nestabilních směnných kurzů a z toho plynoucích závazků v zahraničí zadlužených firem.
Lotyšská a ukrajinská měna čelí napětí vůči cílovanému kursovému intervalu a náklady na pojištění dluhu vylétly výš.
Šokující propad Islandu do finanční krize tento týden zesílil obavy trhu z požáru na dalších rozvíjejících se trzích. Rozsáhle se prověřují země, jež vykazují schodek běžného účtu a silné zahraniční zadlužení.
Střední a východní Evropa vyčnívá. Mezinárodní měnový fond ve středu předpověděl nárůst kolektivního schodku běžného účtu pro tento region na 7,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP) ze 7,1 procenta v letošním roce, což by zároveň znamenalo dvojnásobek oproti nepříliš vzdálenému roku 2002.
"Východní Evropa je mezi rozvíjejícími se ekonomikami nejohroženější," řekl Edward Parker, který má na starosti zadlužení rozvíjejících se evropských zemí u Fitch Ratings.
"Tyto země jsou silně závislé na financování ze zahraničí a globální situace vypadá náročnější než kdykoli předtím."
Zahraniční dluh Bulharska a Estonska činí podle dat Brown Brothers Harriman 101 procent HDP, v Maďarsku je to 96 procent.
"Prakticky všechny východoevropské ekonomiky mají schodek běžného účtu... mnohé mají velmi vysoký poměr vnějšího dluhu k HDP. V tomto regionu by mohl Mezinárodní měnový fond sehrát významnou roli, obzvlášť u menších pobaltských zemí," uvedla Brown Brothers Harriman.
Tabulka Credit Suisse ukazuje, že mezi zeměmi s nejvyšším makroekonomickým rizikem jsou na předních místech Island, Bulharsko, Estonsko, Litva, Ukrajina, Lotyšsko, Rumunsko a Maďarsko.
KONEC VÁZANÝCH KURSŮ?
Makroekonomickou nestabilitu dále umocňuje masivní rozvazování vysokoúročených pozic investorů, kteří se utíkají do relativního bezpečí dolaru a jenu.
Měny rozvíjejících se států sklouzly na mnohaletá minima, což v některých zemích prohloubilo tíhu zahraničního dluhu, přičemž pouze pár centrálních bank na světě má dost sil na obranu svých měn.
Pobaltí, jež se již nachází v recesi, je vnímáno jako obzvlášť zranitelné v důsledku možného prudkého poklesu tamních měn vázaných na euro.
"Pobaltské země žijí se svými fixovanými kursy ve vypůjčeném čase," řekl Nigel Rendell, stratég z RBC.
"Když máte schodek běžného účtu takového rozsahu a míru inflace 10 až 20 procent, někde to musí prasknout."
(Autoři: Sebastian Tong a Carolyn Cohn; Přeložil: Robert Müller)
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]