Střední školství se potýká s nepříznivým demografickým vývojem. Poradce ministra školství Ondřeje Lišky (SZ) Martin Mach už dříve uvedl, že absolventů učilišť by mohlo být za zhruba sedm let možná méně než 10.000, což je asi 30 procent současného stavu. Přibližně o třetinu zároveň kvůli demografickému vývoji poklesne počet nastupujících středoškoláků, bude jich asi 90.000 až 100.000.
Navíc se další středoškoláci přesunou do maturitních oborů a budou potom studovat vysokou školu. Už v současnosti učni často uvádějí, že pokud by školu vybírali znovu, volili by maturitní obor.
"Odborné školství začalo v v posledních letech ztrácet kontakt s vývojem na trhu práce a podniky zase neměly dostatečný prostor nabídnout jim kontakty za oboustranně výhodných podmínek," tvrdí Liška. Podle Macha je dobrá spolupráce škol se zaměstnavateli naprosto klíčová.
Díky ní by se v budoucnu měla větší část výuky přesunout z učilišť na pracoviště zaměstnavatelů. Firmy by se měly více podílet na vytváření vzdělávacích dokumentů a hodnocení výuky. Za poskytování praktické výuky by zaměstnavatelé měli získávat finance. Motivovat ke spolupráci by je mělo také třeba daňové zvýhodnění.