...kvůli hlubokým obavám o stav globálního finančního systému.
Euro sklouzlo na tříleté dno 132,80 jenu, než se podstatně zotavilo a v 11:45 ubíralo 0,9 procenta na 134,06 jenu <EURJPY=>.
Dolar se dotkl 97,62 jenu <JPY=>, nejnižší úrovně za šest a půl měsíce, než se vyšplhal zpátky na 98,87, tedy o 0,7 procenta níž oproti závěru předchozí seance.
Euro zároveň ubíralo 0,1 procenta na 1,3569 dolaru <EUR=>.
Evropské akcie <.FTEU3> silně klesaly, ale mírně se zotavily z nejhlubšího propadu krátce po zahájení seance. To udržovalo status japonské měny jako vybraného cíle investic.
Japonský index Nikkei v pátek sklouzl o 9,6 procenta, nejprudčeji od krachu v roce 1987 [ID:nMUL027619]. Tokijská burza tak navázala na čtvrteční pokles trhu na Wall Street, jenž se propadl sedmý den v řadě [ID:nMUL021053].
Tokijský trh zasáhl také úpadek pojišťovny Yamato Life, jež se stala první obětí úvěrové krize mezi japonskými finančními institucemi.
Středeční koordinované snížení úrokových sazeb předních centrálních bank ani množství dalších akcí státních orgánů na rozmrazení peněžních trhů nedokázalo podpořit důvěru ve finančním sektoru.
"V podstatě letíme naslepo. Nikdo netuší, co se děje," řekla Sonja Martenová, devizová stratéžka DZ Bank. "Nejistota je příliš velká, volatilita neuvěřitelná. Je to otázka důvěry na trhu, již budeme muset nějak obnovit."
Představitelé sedmi nejvyspělejších zemí světa (G7) se v pátek scházejí ve Washingtonu, aby prosadili další společná opatření na zastavení paniky na trzích.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]