...když sílil strach, že snaha politiků a centrálních bankéřů nedokáže zadržet globální finanční krizi.
Obchodování s akciemi bylo pozastaveno v Rusku, Rakousku, Rumunsku, Indonésii a na Ukrajině, zatímco téměř polovina titulů na milánské burze byla zablokována kvůli nadměrným ztrátám.
To vše pouhé hodiny před začátkem schůzky ministrů financí a centrálních bankéřů sedmi nejvyspělejších zemí světa (G7) ve Washingtonu.
Opatření Spojených států, Velké Británie a dalších zemí z tohoto týdne, jež bojují s nejhorší finanční krizí za 80 let, včetně koordinovaného snížení sazeb, dosud nedokázala uklidnit úvěrové a peněžní trhy a zaplašit strach investorů.
"Drsná skutečnost je, že trhy dospěly k závěru, že koordinované snížení sazeb nestačilo, takže teď hledáme cesty, jak se z té sestupné spirály co nejlépe dostat," řekl Chris Hossain z ODL Securities. "Tenhle trh je jen pro odvážné."
Světový akciový index <.MIWD00000PUS> klesal v jednu chvíli o více než 4 procenta na pětileté minimum, přičemž jen v tomto měsíci ztratil pětinu hodnoty. Od ledna odepsal již 43 procent, a míří tak k nejhoršímu ročnímu výsledku za 20 let.
VYTRVALÝ VÝPRODEJ
Japonské akcie <.N225> v pátek klesly téměř o 10 procent, což je nejhorší denní propad od krachu v roce 1987. Yamato Life, pojišťovna střední velikosti stojící mimo burzu, se stala první japonskou obětí krize mezi finančními institucemi, když navršila dluh 2,7 miliardy dolarů.
V Japonsku se investoři zbavovali dokonce i domácích státních dluhopisů, považovaných za bezpečnější než většina jiných aktiv, když strach z neschopnosti splácet zmrazil klíčový trh, což dealery přinutilo prodávat, aby si zajistili hotovost.
"Tohle je panika. New York, měny, už není čemu věřit," řekl Takaši Ušio, šéf investiční strategie Marusan Securities.
"Investoři se předbíhají v útěku do hotovosti. Nedostatečná důvěra se pojí s panikou."
Trh na Wall Street se ve čtvrtek propadl sedmý den v řadě.
Na evropském trhu s dluhopisy se nálada prudce zhoršila a spready měřené indexem Markit iTraxx Crossover <ITEXO5Y=GF> vyšplhaly na čerstvý rekord 740 bazických bodů, když se za posledních 24hodin rozšířily o 110 bazických bodů.
"Trh se vyrovnává s pochmurnou skutečností, že tohle nebude mírný pokles. Dohání nás masivní dluhy, které lidé nadělali za poslední desetiletí, bude to dlouhý a bolestivý proces," řekl James Hamilton, analytik z Numis.
Akcie na rozvíjejících se trzích <.MSCIEF> padaly o 4,2 procenta na čerstvé tříleté dno, zatímco tamní spready <11EMJ> se rozšířily o 10 bazických bodů na 556 bodů nad americkými státními dluhopisy.
Jen, který těží z prohloubené nechuti k riziku, rostl o 0,3 procenta na 99,18 za dolar.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]