Novelu zákona o sociálních službách připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Měla by změnit současné nastavení systému sociálních služeb, které kritizují zejména neziskové organizace. Podle nich lidé například správně nevyužívají státem vyplácený příspěvek na péči.
Mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jana Kašparová ČTK řekla, že odbory s ministerskými návrhy změn souhlasí. "Za konstruktivní přístup naši zástupci ministerstvo chválili už předtím na pracovních skupinách," uvedla Kašparová.
Postižení a potřební senioři mohou od státu dostávat příspěvky na péči ve výši 2000 až 11.000 korun měsíčně. Sami se rozhodují, zda si zaplatí ústav, stacionář, či opatrování v rodině. Podle neziskových poskytovatelů sociálních služeb však mohou někteří lidé příspěvky zneužívat. Novela podle Kašparové předpokládá snížení nejnižší dávky na 800 korun; nejvyšší dávka by se naopak měla zvýšit na 12.000 korun měsíčně.
Odboráři naopak nesouhlasí s návrhem státního rozpočtu pro příští rok na snížení částky určené na dotace pro sociální služby o 1,7 miliardy korun oproti letošnímu roku. Obávají se, že poskytovatelům služeb tak budou možná celkově chybět až dvě miliardy korun, což pro ně může mít "fatální následky".
Tripartita dále jednala o případných změnách úprav předpisů pro agentury zprostředkující zaměstnávání. "Agenturní zaměstnávání je sice flexibilní forma zaměstnání, ale nese s sebou veliká rizika. Ukazuje se, že některé agentury nepodnikají slušně a vydělávají na úkor důstojných pracovních podmínek (zaměstnanců)," míní Kašparová.
Případnou změnou legislativy upravující fungování agentur se bude podle Kašparové zabývat speciální tým složený ze zástupců ministerstev práce a sociálních věcí, vnitra, průmyslu a obchodu a financí, ČMKOS a Svazu průmyslu.
Tripartita se znovu sejde 30. října, její účastníci projednají novou legislativu ve zdravotnictví.