Komise: V energetice může do roku 2016 chybět až 14.000 pracovníků

10.10.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 10. října (ČTK) - V energetice může do roku 2016 chybět až 14.000 pracovníků, pokud se nezmění současný vývoj na trhu práce. Nedostatek nových lidí by mohl ohrozit obnovu současných elektráren, ale i výstavbu nových zdrojů. Pracovníci budou chybět v celém sektoru bez rozdílu úrovně jejich vzdělání. Vyplývá to ze závěrečné zprávy nezávislé komise pro posouzení energetických potřeb Česka.

Podle firem standardní studijní obory nepokrývají specifické potřeby podniků. Absolventi i uchazeči na trhu práce tak postrádají požadované znalosti. "Zaměřujeme se proto na spolupráci se školami všech typů, například rozvíjíme projekt Bakalář, kdy motivujeme studenty středních škol ke studiu na budoucí profesi operátor jaderné elektrárny," uvedla tisková mluvčí energetické firmy ČEZ Eva Nováková.

Na rozpor mezi nabídkou a poptávkou na pracovním trhu ohledně kvalifikovaných pracovníků upozorňuje i Svaz průmyslu a dopravy ČR (SPD ČR). "Podporujeme proto posílení pozice Správních rad VŠ a postavení zástupců zaměstnavatelů v nich," sdělil viceprezident SPD ČR pro zaměstnavatelskou oblast a vzdělávání Pavel Kafka. Zaměstnavatelé by tak získali možnost podílet se na rozvoji vzdělávání podle jejich potřeb.

Firmy budou potřebovat zejména projektanty, techniky nebo specialisty v jaderné energetice. Těch však bude přibývat menším tempem, než jak budou lidé z oboru odcházet.

Změnu by mohl přinést zamýšlený Fond pro vzdělávací programy v energetice. Podle představ komise by měly energetické firmy působící v ČR tento fond dotovat a poskytovat granty. Podle ČEZ by takový fond mohl být přínosem. "Určitě bychom přemýšleli o jeho sladění s naším vzdělávacím programem. Zatím ale neznáme žádné podrobnosti, abychom se k němu mohli lépe vyjádřit," dodala Nováková.

Energetický sektor je relativně málo významným zaměstnavatelem. Jeho podíl na celkové zaměstnanosti byl v loňském roce asi dvě procenta, tedy zhruba 100.000 pracovníků. Silně nepříznivá je věková struktura pracujících, kteří patří k nejstarším v české ekonomice. Věkový průměr je 44 let, zatímco průměr v celém hospodářství je o čtyři léta nižší.

Nezávislá energetická komise vedená předsedou Akademie věd ČR Václavem Pačesem byla ustanovena loni v lednu. Pro vládu vypracovala dlouhodobou prognózu vývoje energetiky do roku 2030 a 2050, hotovou ji předala koncem září. Zpráva komise mimo jiné doporučuje vládě věnovat zvýšenou pozornost a vyšší prostředky úsporám energií, jadernou energetiku označila za důležitou součást energetického mixu. Zprávu nyní posuzuje oponentní komise.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK