Obě země dosud tvrdily, že mají silný bankovní systém. Zejména australští představitelé opakovaně ujišťovali, že australský bankovní systém má dobré podmínky k tomu, aby finanční krizi přestál. Dnes však australský premiér Kevin Rudd oznámil, že jeho vláda bude po tři roky ručit za všechny australské vklady v hodnotě 600 až 700 miliard australských dolarů (7,3 až 8,5 bilionu Kč). "Nacházíme se v hospodářském ekvivalentu národní bezpečnostní krize," řekl Rudd.
Premiér rovněž upozornil na kroky dalších zemí, například Británie, Německa a Irska, které rozšiřují záruky na vklady a pracují na státní podpoře bankovního systému. Dodal, že australské banky by se mohly dostat do nevýhody, pokud by vláda nepodnikla příslušná opatření. "Nechci, aby byly prvotřídní australské banky diskriminovány, protože některé zahraničí banky jsou podporovány zárukami zahraničních vlád," řekl Rudd.
Krátce po Austrálii ohlásila poskytnutí záruk na vklady rovněž novozélandská premiérka Helen Clarková. "Naše vláda se rozhodla zavést plán garancí vkladů, který poskytne novozélandským vkladatelům více důvěry," řekla Clarková.
Obě země upozornily, že poskytnutí vládních záruk by nemělo být vnímáno jako známka slabosti jejich bankovních systémů. "Naše banky a finanční instituce jsou v prvotřídním finančním stavu," řekl Rudd.
Analytik Paul Xiradis ze společnosti Ausbil Dexia uvedl, že kroky Austrálii a Nového Zélandu zvýšily pravděpodobnost, že k podobným opatřením přikročí také další země, které by jinak mohli začít investoři přehlížet.