Premiér Gordon Brown dnes v rozhovoru, který otiskl nedělník The Observer, řekl, že země čelí "okamžiku pravdy". "Pro budoucnost ekonomiky, pro pracovní místa a hypotéky nemohou být sázky vyšší než nyní," uvedl.
Vláda dnes vyjednává s vedením britských bank, kterým ve středu nabídla, že v nich odkoupí podíly až za 50 miliard liber (1,58 bilionu korun) a poskytne jim tak kapitál. Ministerstvo financí projednává nyní konkrétní podrobnosti, jak tuto částku rozdělí mezi čtyři banky - RBS, HBOS, Lloyds TSB a Barclays.
Podle britských médií žádají dohromady o 35 miliard liber (1,1 bilionu korun). Padají různá čísla, ale jisté je, že nejvíce bude potřebovat RBS (podle The Times 15 miliard liber), pak HBOS (deset miliard), zatímco u Lloyds sedm a Barclays tři miliardy liber.
Stát by se tak stal největším akcionářem těchto bank a v případě RBS a HBOS dokonce většinovým. Celý plán má být podle dosavadních informací oznámen v pondělí ráno před otevřením burzy v 09:00 SELČ. Bezprecedentní kapitálový vstup státu do ohrožených bank by mohl vést k tomu, že bude přerušeno obchodování na burze, "aby trh měl čas strávit důsledky těchto kroků", napsaly The Sunday Times.
Britská vláda ve středu oznámila, že ve snaze stabilizovat bankovní sektor koupí v ohrožených bankách podíly za 50 miliard liber. Na 200 miliard liber (6,3 bilionu korun) zvýšila fond, který má centrální banka k dispozici pro krátkodobé půjčky, a 250 miliard (7,9 bilionu korun) vyčlenila na záruky mezibankovních půjček během tří let.
Premiér Brown řekl The Observer vláda tento týden oznámí, jak plán bude přesně fungovat a jak bude vláda tlačit na banky, aby poskytovala půjčky firmám a lidem splácejícím hypotéky. V této souvislosti se mluví i o tam, že stát bude mít své zástupce ve správních radách bank. První náměstkyně ministra financí Yvette Cooperová dnes v televizním rozhovoru ale zdůraznila, že stát v žádném případě nemíní banky řídit.