"Smlouvy, které byly uzavřeny, neumožňují jakýmkoliv způsobem reagovat na změněné podmínky trhu. Chceme najít možnosti, jak to s vládou a ministerstvem zemědělství řešit," řekl LN předseda Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství (SPLH) Miloš Balák. "Minimálním výsledkem jednání by měla být možnost ukončit smlouvy s LČR bez sankce, která je pro firmy likvidační," dodal Balák. Podle něj nyní firmy v případě, že prodávají dřevo samy, tratí na každém vytěženém kubíku dříví kolem pěti až sedmi set korun.
Spolu s dalšími dvěma podnikateli, šéfem holdingu Less Janem Mičánkem a generálním ředitelem Lesní společnosti Ledeč nad Sázavou Jaroslavem Ryglem, by se měl Balák pokusit se státním podnikem a ministerstvem zemědělství vyjednat nové podmínky. "Lesy nemohou současnou situaci vyřešit, rozhodnutí leží jednoznačně na ministerstvu a vládě," říká podle deníku Balák. S tím souhlasí generální ředitel LČR Jiří Novák. Podle něj má podnik za současné situace svázané ruce. "Je platný smluvní vztah s klauzulí o náhradě škody, kdybychom ji nevyčíslili, porušili bychom zákon," tvrdí podle LN Novák.
K rozhodnutí tak podle Nováka nemůže dojít na úrovni státního podniku, ale jen na vládní úrovni. Ministerstvo zemědělství se zatím za lesníky nepostavilo. "Nejdříve je nutné situaci analyzovat," řekl LN náměstek ministra zemědělství Karel Trůbl. Podle něj ale situace není tak špatná, jak ji lesníci prezentují, protože v pořádku plní předmět smlouvy většina firem. "Významná skupina firem možná ani nebude chtít od zakázek odstupovat," odhaduje podle Lidových novin Trůbl.
Podle agrárního analytika Petra Havla jde ze strany lesnických firem o zásadní krok správným směrem. "Současné smlouvy by měly být zrušeny a nahrazeny takovými smlouvami, které lépe řeší riziko kalamit a vyloučí spekulace při soutěži o veřejnou zakázku," domnívá se podle LN Havel. Důležité podle něj je, aby se v budoucnosti nesoutěžilo o zakázky najednou na celém území republiky, což firmy nutilo nabízet nerealistické ceny, aby zakázku vyhrály, píšou Lidové noviny.