Průzkumu se zúčastnilo 318 respondentů a z jeho výsledků vyplývá, že 81 procent dotázaných Čechů má úspory na účtu v bance a 27 procent je ukládá do stavebního spoření. Obě tyto varianty pokládají podle MfD ekonomové za nejméně rizikové. "Naproti tomu Američané investují do akcií výrazně více než my," připomněl finanční analytik Aleš Michl. Právě akcie jsou obecně považované za riskantní investici, píše deník.
Češi si myslí, že nejbezpečnější je investovat do nemovitostí. Vložit peníze do nového bydlení považuje za rozumné 83 procent lidí. "S tím naprosto souhlasím. Bydlení není nic, co by nám mohlo utéct. Ani nám ho nikdo neukradne na rozdíl od peněz, které bychom měli doma ve slamníku," řekla analytička společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.
Češi podle ní rovněž správně odhadli, že není dobré teď nakupovat eura nebo dolary. Nákup těchto měn označilo za nerozumné sedm lidí z deseti. "Velkou výhodou je, že máme korunu. Byli bychom na tom podstatně hůř, kdybychom měli zavedené euro," uvedla analytička. Koruna sice nyní mírně oslabila, ale podle Šichtařové to bude jen krátkodobě.
Z průzkumu dále vyplývá, že si více než polovina obyvatel České republiky myslí, že na krizi není třeba reagovat. Stačí počkat, až nepříjemné období přejde. Další téměř čtvrtina přiznala, že vůbec neví, co by měla dělat. "Potvrzuje se, že jako investoři jsou Češi víc konzervativní než lidé v jiných zemích," míní Michl. Klid Čechů v době finanční krize ovšem může souviset i s tím, že nemají na účtech mnoho peněz. "Češi se v minulých letech učili žít na dluh," uvadla Jana Hamanová z agentury SC&C.
Úvěrů a hypoték v Česku přibývá, ale Michl připomněl, že Češi nejsou tak zadluženi, jako jinde ve světě. "Zadlužení průměrného Čecha je zhruba třetinové ve srovnání s tím, jak se žije na dluh jinde v Evropě nebo v USA," uvedl analytik.