Tým analytiků vedený Jeffreym Curriem uvedl, že globální finanční otřesy budou mít na poptávku po komoditách mnohem hlubší dopad, než dosud předpokládal. "Podcenili jsme hloubku a trvání globální finanční krize a její dopady na ekonomický růst a poptávku po komoditách," uvádí se ve zprávě týmu.
Analytici Goldman Sachs v posledních pěti letech, kdy ceny prudce rostly, k tomuto vzestupu výrazně přispívali systematickým předpovídáním dalšího cenového růstu. Letos na jaře předpověděli, že by se ropa mohla vyšplhat až ke 200 dolarům za barel; ještě v srpnu, kdy ropa již měsíc prudce klesala, povzbuzovali trh odhadem, podle něhož se ropa do konce roku vrátí ke 150 dolarům.
Americké investiční banky, které finanční krize v září prakticky smetla ze scény, patřily v minulých letech cenového růstu mezi hlavní aktéry operací na komoditních trzích a Goldman hodlá i přes krizi na tomto trhu zůstat. Jejich předpovědi berou ostatní obchodníci a investoři vážně právě proto, že naznačují, kterým směrem budou investovat nejvýznamnější hráči na trhu.
Americká ropa v první polovině července vystoupila na rekordní úroveň nad 147 dolarů za barel. Od té doby však kvůli oživení kurzu dolaru a později kvůli prohlubování finanční krize prudce klesá a na konci minulého týdne se poprvé za poslední rok dostala pod 80 dolarů za barel.
"Kdyby měla finanční a vyvíjející se ekonomická krize hlouběji zasáhnout poptávku, trh by mohl klesnout až na 50 dolarů," uvedla o ropě Goldman Sachs. To je podle banky úroveň, pod níž by již přestávala být pro ropný průmysl jako celek těžba dostatečně rentabilní.
V dlouhodobějším horizontu po překonání krize však Goldman nadále čeká růst cen, i když nižší než dosud. Pro konec roku 2009 předpovídá pro ropu cenu 107 dolarů za barel namísto dosavadního předpokladu 125 USD. Odhad průměrné ceny roku 2009 však klesl proti minulému odhadu o plných 37 dolarů na 86 dolarů za barel.
Banka také snížila svou letošní předpověď pro cenu mědi na 3500 dolarů za tunu, tedy méně než polovinu starého odhadu 7960 USD. Do roka však čeká oživení cen na 6625 USD. Cena mědi se nyní pohybuje kolem 4900 dolarů za tunu. U hliníku očekává Goldman letos cenu 2060 dolarů proti dosavadnímu odhadu 2950 USD.