Podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky je deficit běžného účtu v souladu s očekáváním a trh proto nebude reagovat. Českou korunu aktuálně více zajímají vnější impulsy nežli zprávy z domácí ekonomiky, podotkl.
Slábnutí zahraniční poptávky a menší ochota k investicím do rozvíjejících se trhů nicméně naznačují zhoršování běžného účtu platební bilance v příštím roce. Proto lze čekat další oslabování české koruny, uvedl Brožka.
Obchodní bilance skončila v srpnu přebytkem 6,08 miliardy korun. V kladných číslech byla rovněž bilance služeb, jejíž přebytek činil 4,74 miliardy korun. Deficit bilance výnosů byl 24,32 miliardy korun. V běžných převodech je zahrnuto aktivní saldo převodů z rozpočtu Evropské unie do Česka ve výši 1,5 miliardy korun. Na kapitálovém účtu bylo v saldu čerpáno z rozpočtu EU 0,9 miliardy korun.
Příliv kapitálu na finančním účtu v metodice Evropské centrální banky činil zhruba 15 miliard korun. Příliv přímých investic dosáhl přebytku 11,1 miliardy korun, z toho saldo předpokládané výše reinvestovaného zisku bylo asi devět miliard korun. Odliv portfoliových investic byl 1,2 miliardy korun.
Saldo přílivu přímých investic v ročním úhrnu mírně roste. Saldo portfoliových investic v ročním úhrnu bylo aktivní vlivem objemově významných emisí dluhopisů v zahraničí v posledních měsících.
Ostatní investice skončily v srpnu přebytkem devět miliard korun vlivem změny krátkodobé pozice bank vůči zahraničí. Vládní sektor čerpal úvěr od Evropské investiční banky na výstavbu dopravní infrastruktury a na projekty vodního hospodářství ve výši 3,2 miliardy korun.
Devizové rezervy ČNB po vyloučení kurzových rozdílů vzrostly o 3,9 miliardy korun zejména vlivem operací prováděných pro klienty centrální banky.