"Opět je spotřebitel stavěn do pozice, že bude muset chodit s kalkulačkou, sčítat a pak teprve srovnávat," uvedla mluvčí SOS Ivana Picková. Novelu z dílny ministerstva financí označila za "krok sice správným směrem, ale nedotažený".
Novela k uvádění cen zájezdů říká, že prodávající musí spotřebiteli "poskytnout informaci o ceně zájezdu tak, aby měl možnost se před jednáním o koupi zájezdu seznámit s konečnou cenou, která má být zaplacena. Je-li informace o ceně zájezdu tvořena z více složek, uvede prodávající aktuální cenu všech oddělených složek. Nelze-li cenu některé složky zájezdu uvést, musí v nabídce zájezdu informovat o čase a místě zpřístupnění této ceny pro spotřebitele jiným vhodným způsobem."
Ministerstvo financí tuto úpravu považuje za dostačující. Podle ministerských úředníků ukládá novela cestovním kancelářím povinnost informovat klienty o celkové souhrnné ceně.
Výklad SOS je ale odlišný. Sdružení také vadí, že některé příplatky není nutné uvádět s odkazem na to, že kancelář nezná jejich výši. "CK nebudou uvádět příplatky s výmluvou, že je neznají, a spotřebitel bude znovu tam, kde je nyní," uvedla Picková.
Způsob uvádění cen zájezdů v České republice SOS dlouhodobě kritizuje. Vadí mu například oddělené uvádění základní ceny a povinných příplatků, jako jsou letištní či palivové taxy, vstupné, pojištění nebo hotelové poplatky.
Novelu by měla projednat vláda v nejbližších týdnech, platit začne podle návrhu 1. března. Cestovní kanceláře si však vyžádaly kvůli tisku katalogů odklad; pasáže, které se jich týkají, začnou platit až od října příštího roku.