...
* Francie, Německo a další podnikají podobné kroky
* Japonsko zváží garanci všech vkladů
* Trhy reagují pozitivně, akcie prudce rostou
Vlády na celém světě v pondělí přijaly opatření na obnovu důvěry v globální finanční systém včetně záchrany bank v ceně stovek miliard dolarů. Velká Británie navíc volá po nové konferenci ve stylu Bretton Woods.
Kroky mají odvrátit nejhorší finanční krizi téměř za 80 let, jež hrozí na pozadí zpomalování světového ekonomického růstu, jenž by mohl vyústit v obecnou recesi.
Velká Británie nakoupí až za 37 miliard liber podíly v předních bankách. Vláda se pravděpodobně stane největším akcionářem v Royal Bank of Scotland <RBS.L> a HBOS <HBOS.L> [ID:nMUL325345].
Německo spustí záchranný plán obsahující fond, jenž poskytne bankovní záruky až za 400 miliard eur, ukázal vládní návrh, jejž agentura Reuters prostudovala [ID:nMUL330953]. Spolková kancléřka Angela Merkelová návrh představí v 15:00 SELČ.
Francouzská vláda rovněž vytvoří fond pro získání podílů v bankách v objemu 40 miliard eur, uvedla v pondělí agentura Dow Jones s odvoláním na zdroj.
Japonský ministr financí Šoiči Nakagawa mezitím uvedl, že bude-li to nutné, jeho země zváží poskytnutí záruk pro všechny bankovní vklady. Informovala o tom agentura Jiji.
"Potřebujeme stabilizovat a potom obnovovat," řekl britský ministr financí Alistair Darling.
Britský premiér Gordon Brown uvedl, že chce, aby světoví představitelé vytvořili novou "finanční architekturu", jež by odrážela globální dosah ekonomiky a bankovnictví, podobně jako byl po druhé světové válce založen současný systém na konferenci v Bretton Woods v americkém státě New Hampshire.
Evropské centrální banky navíc v pondělí uvedly, že půjčí tolik dolarové likvidity, kolik budou komerční banky potřebovat.
Federální rezervní systém (Fed), Evropská centrální banka (ECB), Bank of England a Švýcarská národní banka (SNB) ve společném prohlášení uvedly, že dostojí všem požadavkům od komerčních bank při fixní úrokové sazbě.
Austrálie a Nový Zéland se dříve zaručily za všechny bankovní vklady a Indonésie zvedla své garance na 2 miliardy rupií (203.000 dolarů), zatímco Indie se zavázala poskytnout další likviditu na pomoc finančním trhům.
Katar spustil plán na odkup akcií svých bank kotovaných na burze za 5,3 miliardy dolarů.
KRIZOVÉ KROKY
Opatření přišla po víkendu plném krizových schůzek ve Spojených státech a Evropě, kde se vlády zavázaly podpořit finanční systém, jenž se ocitl na pokraji zhroucení. Banky trpí prudkými propady úvěrového trhu a nedostatkem důvěry, jež zmrazily tok kapitálu.
Potřeba záchrany se stala obzvlášť pronikavá na pozadí hrozby zpomalení globální ekonomiky, přičemž mnohé země čelí recesi.
Krize se přehnala napříč světem a poslala mnohé akciové trhy do vývrtky. Hlavní akciový index MSCI <.MIWD00000PUS> například ztratil od začátku října čtvrtinu hodnoty.
Akciové investory vládní záchranné balíčky zřejmě potěšily. Panevropský index FTSEurofirst <.FTEU3> rostl ve 12:11 o 5,94 procenta a asijské burzy s výjimkou Japonska v pondělí vyskočily o 7 procent <.MIASJ0000PUS>. Tokijská burza zůstala zavřená kvůli svátku.
"Můžeme říci, že jsme se přiblížili konci pokud jde o extrémně prudký výprodej akcií a rozšiřování spreadů," řekl Sean Maloney, dluhopisový stratég z Nomury.
Maloney ale dodal: "Proces obnovy bude pravděpodobně velmi dlouhý a asi potrvá zhruba tak dlouho, jako dosavadní krize."
Panežní trhy, jádro úvěrové krize, se uvolňovaly, ale zůstávaly napjaté. Tříměsíční dolarové sazby <USD3MD=> stály zhruba o 4 procenta nad očekáváním, že Fed do ledna sníží úrokové sazby na 1,25 procenta.
To naznačuje, že banky nadále požadují vysoké ceny za vzájemné půjčky, čemuž odpovídá také skutečnost, že si na jednodenním účtu ECB uložily rekordních 155 miliard eur, místo toho, aby si je mezi sebou půjčily.
"MASIVNÍ" ÚTOK
Světoví politici se snaží zabránit situaci, která by připouštěla pád institucí podobných Lehman Brothers.
Šéf Mezinárodního měnového fondu řekl, že to nejhorší z finanční krize je možná pryč, a fond se poučí, aby mohl předložit návrhy na reformu mezinárodního finančního systému.
Výkonný ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn uvedl, že jednotlivé státy by měly v nezbytných případech intervenovat podle svých specifických potřeb, ale je důležité, aby jakákoli taková intervence byla "masivní".
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]