Až 10 pct majitelů MP3 přehrávačů prý hrozí poškození sluchu

13.10.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 13. října (zpravodaj ČTK) - Pět až deset procent majitelů přehrávačů MP3, jako je třeba populární iPod, by podle aktuální studie mohlo trvale přijít o sluch. Hrozba se týká lidí, kteří nejméně pět let hudbu ze svého přehrávače poslouchají více než hodinu denně na vysokou hlasitost, uvedli dnes vědci z Vědeckého výboru pro vznikající a nově zjištěná zdravotní rizika (SCENIHR).

Během posledních čtyř let se přitom v unii prodalo kolem 124 až 165 milionů přehrávačů MP3. Podle odhadů pak v evropské sedmadvacítce denně hudbu z nich poslouchá 50 milionů až 100 milionů lidí. Trvalou ztrátou sluchu je tak podle vědců ohroženo mezi 2,5 milionu až deseti miliony osob.

"Znepokojuje mne, že tolik, zvláště mladých lidí, kteří si často hudbu hlasitě pouštějí z přehrávačů nebo z mobilních telefonů, si nevědomky může nezvratně poškodit sluch," sdělila novinářům eurokomisařka pro ochranu spotřebitelů Meglena Kunevová.

Podle ní je proto potřeba, aby lidé o rizicích věděli a přizpůsobili jim své chování. Zároveň bude podle ní možná nutné ve světle nových vědeckých poznatků přezkoumat současné zdravotní limity, aby držely krok s moderními technologiemi.

V současnosti evropské standardy omezují hladinu hluku z přehrávačů MP3 na 100 decibelů. Ztráta sluchu přitom hrozí už tehdy, poslouchá-li člověk pravidelně více než hodinu denně hudbu hlasitější než 89 decibelů. "Poškození lze přitom předejít, pokud se omezí hlasitost hudby a doba, po kterou je jí člověk vystaven," uvedla dnes Evropská komise, která si studii u vědců objednala.

Nejde přitom o první vědecké varování před tímto rizikem. Australská Národní akustická laboratoř v Sydney například podobné varování publikovala již před třemi lety. Podle letošní studie provedené v Nizozemsku mladí lidé o rizicích spojených s přehrávači sice vědí, ale nevěnují jim přílišnou pozornost.

Prodeje přehrávačů MP3 přitom na celém světě v posledních letech rostou, Česko nevyjímaje. Například společnost Apple, jež trhu s nimi dominuje, jenom ve svém třetím fiskálním čtvrtletí, které skončilo 28. června, prodala 11 milionů těchto přístrojů. To bylo meziročně o 12 procent více.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK