Stavební spořitelny do září půjčily 58 mld. Kč

13.10.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 13. října (ČTK) - Růst zájmu o úvěry ze stavebního spoření ochabuje. Stavební spořitelny sice půjčily za tři čtvrtletí přes 58 miliard korun, což bylo meziročně o 13 procent více, v první polovině roku ovšem hlásily i více než pětinové nárůsty obchodů. Vyplývá to z údajů od jednotlivých stavebních spořitelen, které má ČTK k dispozici.

Důvodem nižšího růstu ovšem není podle představitelů bankovních ústavů současná světová finanční krize, ale obecně nižší zájem Čechů o úvěry na bydlení, který měl svůj vrchol právě v loňském roce.

"Stavební spořitelny si neobstarávají prostředky na poskytování úvěrů na financování bydlení na kapitálovém trhu, nejsou tedy na současném vývoji bezprostředně závislé. Stavební spoření je tak velmi stabilním nástrojem financování bytových potřeb," uvedl k současné situaci šéf Wüstenrot stavební spořitelny Jan Vlček. Podle člena představenstva Českomoravské stavební spořitelny Manfreda Kollera se ukazuje, že stavební spoření je na finanční krizi naprosto nezávislé a krizí nepostižené.

Více nových úvěrů poskytly všechny stavební spořitelny kromě Modré pyramidy. Ta hlásí ke konci září téměř 16procentní pokles nově poskytnutých úvěrů. Podle generálního ředitele Modré pyramidy André Légera je důvodem poklesu především letošní přechod spořitelny na nové informační systémy, čímž prý nemohla Modrá pyramida pružně reagovat na změny na trhu.

Naopak zájem přetrvává u tuzemských zákazníků o nové smlouvy o stavebním spoření. Většina stavebních spořitelen v meziročním srovnání uzavřela s klienty více nových smluv včetně navýšení cílových částek, téměř 685.000.

Za celý loňský rok spořitelny půjčily téměř 74 miliard korun a celý trh úvěrů ze stavebního spoření meziročně stoupl o 40 procent.

Češi si pořizují stavební spoření stále jako výhodný způsob ukládání peněz, hlavně kvůli každoroční státní podpoře. Zároveň ale tento produkt využívají mnohem více k investicím do svého bydlení. V poslední době se opět objevily úvahy, že by ministerstvo financí mohlo omezit státní podporu stavebního spoření, na které dává ročně přibližně 15 miliard korun. Asociace českých stavebních spořitelen ovšem omezení podpory odmítá s tím, že by došlo k útlumu trhu a tím i půjček.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK