Odborníci: Růst stavebních nákladů kvůli krizi zvolnil

13.10.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 13. října (ČTK) - Stavební náklady za letošní první pololetí vzrostly kolem tří až deseti procent. "Stavební inflace" tak ve srovnání s předchozími roky kvůli dopadům světové krize zpomalila. V tiskových zprávách to uvedly poradenské společnosti Gardiner & Theobald a King Sturge. V dalším období prý růst stavebních nákladů zvolní ještě výrazněji.

Stavební náklady tlačil dosud nahoru například velký počet rozpracovaných developerských projektů, dražší energie nebo vysoká poptávka po stavebninách a nových zaměstnancích. To se však nyní údajně změnilo.

"Česká republika v posledních měsících zaznamenává menší objem stavební výroby, než tomu bylo v minulých letech. S tím je spojeno očekávané zbrzdění růstu domácí inflace, pokračující snižování poptávky po stavební činnosti a pokles cen některých vstupů," uvedl Martin Scheuch z Gardiner & Theobald. "To se pravděpodobně odrazí do dalšího zpomalování růstu cen stavebních nákladů," dodal.

Ve stavebnictví se podle společnosti King Sturge začaly se zpožděním projevovat důsledky globální finanční krize, která ztížila přístup developerských společností k bankovním úvěrům a výrazně ovlivnila akceschopnost developerů zahájit stavbu nových projektů. "Vzhledem k tomu, že řada developerských společností dosud neprodala své již dokončené projekty, aby získala potřebný kapitál na realizaci stávajících či nových, očekáváme tlak na stagnaci či pokles cen stavebních prací," uvedli odborníci z King Sturge.

Ze zemí, které společnost Gardiner & Theobald sleduje, rostly za letošních prvních šest měsíců stavební náklady nejrychleji v Rumunsku a Bulharsku, až o 20 procent. "V prvním pololetí nebyly ještě v mnohých zemích patrné negativní vlivy celosvětové finanční krize, a proto zde byla intenzita stavební činnosti vysoká," vysvětlil Chris Gunn z Gardiner & Theobald. Nejmenší růst vykázaly stavební náklady v Itálii nebo Japonsku, kde se nezvýšily více než o tři procenta.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK