Způsob řešení nastalé finanční krize Evropskou unií je podle Míla odstrašující, EU při řešení krize jako celek zklamala a Česká republika by i proto podle něj měla diskuzi ohledně zavedení eura odložit na pozdější dobu, konkrétně na druhé čtvrtletí příštího roku. Do té doby je nutné řešit dopady finanční krize na české hospodářství.
"Jakkoli je náš bankovní systém zdravý, mateřské společnosti našich bank jí (krizí) budou zcela určitě dotčeny. Dá se proto očekávat, že zpřísní podmínky pro poskytování úvěrů tuzemským podnikatelům od našich domácích bank pro poskytování úvěrů tuzemským podnikatelům, kteří by chtěli expandovat v zahraničí. V tom vidím velkou příležitost pro Českou exportní banku, která by mohla vyplnit tuto mezeru. Jedinou šancí, které naše hospodářství má, je nahradit exportní ztráty trhů, které procházejí brutální recesí, vývozem na trhy, kde se lépe uplatní," uvedl Míl.
Problémy podle něj překonají v podstatě dva typy podniků. "První, který bude mít inovativní produkty, s nimiž se dostane zejména na takové trhy jako je Rusko, a pak ten podnik, který bude umět v čase dobře řídit své náklady," podotkl.
V souvislosti s tím vyzval politické představitele českého státu, aby odmítli návrh klimaticko-energetického balíčku, na němž se chce EU dohodnout do konce letošního roku. Svaz průmyslu a dopravy již dříve zveřejnil analýzu, která varuje před schválením návrhu EK, jenž počítá s postupným zpoplatněním všech emisních povolenek. Pokud by návrh prošel, znamenalo by to prý pro české firmy omezení investic a v horším případě i jejich likvidaci. Kvůli navrhovaným změnám by prý zdražila elektřina, teplo a stavební hmoty, protože jejich výrobci budou zvýšenými náklady ohroženi nejvíce. "Je také evidentní, že klimaticko-energetický balíček se stal nástrojem omezení konkurenceschopnosti některých nových členských zemí EU, včetně České republiky, s jejím průmyslovým potenciálem. A to ve prospěch starých zemí EU," uvedl dnes Míl.
Míl dnes také vyjádřil naději, že EU jako celek kvůli současné finanční krizi nebude mít dostatek financí na realizaci "nesmyslných návrhů, které jsou v její agendě". "V tomto smyslu je škoda, že krize nepřišla dříve, neboť jinak by nedošlo ke schválení legislativy typu REACH," poznamenal.
Odklad přijetí termínu eura oznámili o víkendu kvůli porušování společných principů v zemích eurozóny v souvislosti s jejich reakcí na současnou světovou finanční krizi ministr financí Miroslav Kalousek a guvernér České národní banky Zdeněk Tůma.
Vysloužili si však nesouhlas Hospodářské komory a některých firem a podnikatelských svazů, které naopak vládu opakovaně vyzývají, aby termín přijetí eura oznámila co nejdříve a podnikla všechny kroky vedoucí k co nejrychlejšímu zavedení jednotné evropské měny.