"Nechceme dál komplikovat situaci, která teď je," vysvětluje podle MfD náměstek ministra financí pro rozpočet Eduard Janota. Podle něj mohli aukci zrušit, protože stát teď peníze aktuálně nepotřebuje. Zatím si to může dovolit, protože už v první půlce roku vydal více dluhopisů v eurech. Navíc ministerstvo financí čeká, že letošní rozpočet dopadne o něco lépe, než původně plánovalo, píše MfD.
Podle obchodníků by stát hodně riskoval, protože v této době nechce skoro nikdo cenné papíry nakupovat. Banky a další finanční instituce se podle deníku drží zpátky a raději hromadí hotovost. Z obchodování se státními cennými papíry, považovanými za velmi bezpečné, se stáhla i řada tradičních zákazníků, jako byly londýnské banky. Na trhu navíc panuje nejistota, nakolik se ještě banky budou chtít v honbě za hotovostí dluhopisů zbavovat, napsala Mladá fronta Dnes.
"Extrémní nejistota na trzích v těchto dnech znamená, že výsledek aukce nebylo možné předpovědět," uvedl ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek s tím, že je lépe počkat, až se situace uklidní.
Podle obchodníků s dluhopisy je tak zrušení aukce spíše příznivá zpráva, protože nové papíry by situaci jenom zhoršily. Státu by hrozilo, že by je buď všechny neudal nebo by musel nasadit vyšší úrok. To by financování státního dluhu podle MfD prodražilo. Státem vydávané dluhopisy s různou splatností slouží na zaplacení státního dluhu, který nyní přesahuje částku 900 miliard korun. Z jedné třetiny jsou státní papíry v držení zahraničních bank a institucí. To znamená dluhopisy za zhruba 300 miliard Kč, píše Mladá fronta Dnes.
Otázkou však je, jak dlouho stát bez vydávání nových státních dluhopisů vydrží. Další aukce je naplánována na příští týden. Do ní ale nově ministerstvo zařadilo dluhopisy s výnosem daným podle vývoje úroků na trhu, a nikoliv s pevnou sazbou. Ministerstvo financí také oznámilo, že kvůli turbulencím na trhu si letos v poslední čtvrtině roku vypůjčí už "jen" 25 miliard na místo plánovaných 45 miliard korun, napsal deník MfD.