Index tokijské burzy Nikkei 225 v závěru stoupl o 14,2 procenta na 9447,57 bodu. Dosavadní rekordní přírůstek 13,2 procenta byl zaznamenán 2. října 1990. Širší index Topix vyskočil o 13,7 procenta.
Dnešním vzestupem japonský trh sice smazal páteční téměř desetiprocentní ztrátu, za celý minulý týden však v obavách z přerůstání finanční krize do recese klesl o plných 24 procent. V pondělí byla tokijská burza kvůli svátku uzavřena a akcie tak dnes doháněly pondělní globální oživení. K němu přispěly rozsáhlé plány vlád v Evropě a jinde na podporu ochromeného bankovního sektoru v částkách stovek miliard eur. Podobný plán na dnešek chystá i americká vláda.
Podle analytiků šlo dnes i přes rekordní nárůst spíše jen o technické oživení z pátečního hromadného výprodeje. Šlo hlavně o reakci na vývoj jinde ve světě a rušení krátkých pozic; příliv nových peněz zatím na trhu podle analytiků vidět není. "Po určitém oživení vstoupíme nevyhnutelně do fáze, kdy se začne přemýšlet, jaký to vlastně bude mít vliv na globální ekonomiku," řekl agentuře Reuters Koiči Ogawa z firmy Daiwa SB Investments.
Silný růst pokračoval i jinde v Asii. Akcie v Hongkongu získávaly přes čtyři procenta a korejský akciový trh v závěru posílil o 6,1 procenta, nejvíce od února 2002.
Prudce rostly zejména akcie bank jako Mitsubishi UFJ a Sumitomo Mitsui. Díky slabšímu kurzu jenu a zlepšené náladě na trhu zaznamenaly silný nárůst i akcie automobilek jako Toyota, Honda a Nissan.
Na devizovém trhu slábl jen a výrazně získávalo euro, které těžilo z plánů Británie, Německa a Francie na rekapitalizaci svých bank. To přineslo naděje na zmírnění úvěrové krize a investorům se vrátila chuť investovat do rizikovějších aktiv. V době krize se investoři mají tendenci uchylovat do bezpečí hotovosti a nízkoúročených měn jako jen.
Ke konci tokijského obchodování euro k jenu posílilo o 0,8 procenta na 139,70 JPY. Vůči dolaru evropská měna zpevnila o 0,5 procenta na 1,3664 USD, zatímco dolar k jenu stoupl o 0,2 procenta na 102,22 JPY.