Ceny průmyslových výrobců v září meziměsíčně klesly o 0,1 procenta po osmi měsících nepřetržitého růstu, vzrostly naopak ceny stavebních prací o 0,3 procenta a ceny tržních služeb o 1,2 procenta. Proti září loňského roku byly ceny průmyslových výrobců vyšší o 5,5 procenta, ceny stavebních prací o 4,6 procenta a tržních služeb o čtyři procenta.
Ceny obilovin v září proti předchozímu měsíci klesly o 7,5 procenta, olejnin o 9,1 procenta, ovoce o 7,8 procenta a zeleniny o 5,4 procenta. Ceny živočišných výrobků sestoupily o 1,3 procenta. Snížily se ceny mléka o 2,9 procenta, drůbeže o 2,3 procenta a skotu o 0,9 procenta. Vzrostly naopak ceny prasat, a to o dvě procenta.
V průmyslu nejvýznamněji klesly ceny koksu a rafinérských ropných výrobků a ceny výrobků zpracovatelského průmyslu jinde neuvedených, a to shodně o 1,9 procenta. Ceny ostatních nekovových minerálních výrobků se snížily o 0,9 procenta. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku klesly o 0,3 procenta, z toho zejména ceny průmyslových krmiv o 4,2 procenta. Zvýšily se naopak ceny základních kovů, hutních a kovodělných výrobků o 1,2 procenta.
Ceny materiálů a výrobků využívaných ve stavebnictví se proti srpnu snížily o 0,2 procenta. Podražily naopak tržní služby v podnikatelské sféře o 1,2 procenta v důsledku růstu cen podnikatelských služeb a služeb v oblasti nemovitostí a pronájmů o dvě procenta. V září došlo k výraznému růstu cen za reklamu v televizích a rozhlase, a to o 21,8 procenta. Ceny za služby pošt a telekomunikací se naopak snížily o 0,6 procenta v důsledku zlevnění služeb spojených s připojením na internet.
V zemědělství ceny rostlinných výrobků oproti loňskému září klesly o 7,2 procenta zejména v důsledku nižších cen obilovin o 12,6 procenta a brambor o 14,2 procenta. Dále se snížily ceny ovoce o 23,4 procenta a zeleniny o 20,6 procenta. Ceny olejnin byly naopak meziročně vyšší, a to o 12,5 procenta. O jedno procento klesly ceny živočišných výrobků. Ceny vajec byly nižší o 6,3 procenta, mléka o dvě procenta a skotu o 2,1 procenta. Ceny prasat byly vyšší o 1,6 procenta.
Meziroční zvýšení cen průmyslových výrobců významně ovlivnilo zdražení základních kovů, hutních a kovodělných výrobků o 10,8 procenta. Byl to nejvyšší nárůst od roku 2005. Ceny elektřiny, plynu a vody stouply o 9,1 procenta. Ceny potravinářských výrobků se zvýšily o 6,5 procenta, z toho ostatních potravinářských výrobků o 9,1 procenta. Naopak klesly ceny dopravních prostředků o šest procent. Ceny dřeva a výrobků ze dřeva se snížily o 5,3 procenta a pryžových a plastových výrobků o 2,3 procenta. Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se meziročně nejvíce zvýšily ceny energií o 12,8 procenta a meziproduktů o 5,1 procenta.
Ceny stavebních materiálů a výrobků pro stavebnictví proti loňskému září vzrostly o 2,7 procenta. Podnikatelské služby a služby v oblasti nemovitostí a pronájmu podražily o 5,4 procenta. O 7,7 procenta narostly ceny za reklamní služby a o 10,8 procenta za inženýrské a architektonické poradenství. V nákladní dopravě a skladování ceny stouply o čtyři procenta.
Ve 27 zemích Evropské unie se v srpnu podle Eurostatu ceny průmyslových výrobců meziměsíčně snížily o 0,7 procenta. Ze zemí, za které jsou data k dispozici, nejvíce klesly ceny v Dánsku a v Británii, shodně o 1,8 procenta, nejvíce o 1,9 procenta naopak vzrostly v Litvě.
Proti předchozímu roku ceny průmyslových výrobců v EU byly v srpnu vyšší o 10,4 procenta. Nejvíce stouply v Lucembursku, a to o 27 procent. V Dánsku o 20,5 procenta a v Litvě o 20,4 procenta. V Česku ceny stouply nejméně, o 5,7 procenta. V Irsku byly ceny vyšší o 6,2 procenta a na Slovensku o 6,7 procenta. V žádné zemi EU ceny proti loňskému srpnu neklesly.