USA chystají pro banky kapitálovou injekci 250 miliard USD

14.10.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 14. října (ČTK) - Spojené státy mají v plánu posílit bankovní sektor kapitálovou injekcí v celkové sumě 250 miliard dolarů (4,5 bilionu Kč). Novou iniciativu, která má stejně jako podobná opatření v Evropě zmírnit krizi na finančních a úvěrových trzích, by měla vláda oznámit během dneška. Šéf centrální banky Ben Bernanke označil nový plán za základ finančního a ekonomického oživení země.

Zhruba polovina z celkové sumy má jít devíti předním bankovním institucím v zemi, sdělily agentuře Reuters informované zdroje. Ministerstvo financí by mělo koupit podíly ve společnostech Bank of America, Wells Fargo, Citigroup. JPMorgan Chase & Co, Goldman Sachs, Morgan Stanley, Bank of New York Mellon, Merrill Lynch a State Street. Postupovat se přitom má podle relativní síly a slabosti bilancí a úvěrových portfolií jednotlivých bank.

Bernanke na webové stránce listu Wall Street Journal dnes uvedl, že nový plán obnoví na trzích normální situaci a bude základem oživení finančního trhu a celé ekonomiky. "Tyto kroky nám umožní obnovit normálnější fungování trhu a povzbudí soukromý kapitál, aby dále podpořil oživování finančních trhů," uvedl Bernanke. "Naše ekonomika nebude schopna optimálně fungovat, dokud se na finanční trh nevrátí stabilita," dodal.

Největší země Evropy v pondělí ohlásily své plány rekapitalizace bank za zhruba 1,8 bilionu eur s úmyslem obnovit důvěru v bankovním sektoru, jehož fungování ochromuje úvěrová krize a obavy z bankrotů. Akciové trhy ve světě díky tomu v pondělí prudce oživily. Na koordinovaných opatřeních založených na britském plánu podpory bank se finanční činitelé vyspělých zemí světa v principu dohodli na víkendových jednáních v rámci G7 a Mezinárodního měnového fondu.

Plán rekapitalizace bank je změnou v dosavadním přístupu USA, který se zatím soustředil na program vykupování problematických hypotečních aktiv od finančních institucí. Legislativa schválená Kongresem předpokládá vynaložit na tyto odkupy až 700 miliard dolarů. Nový plán by měl zamrzlý bankovní sektor rozhýbat rychleji. Podle zdrojů chce vláda uvědomit Kongres, že chce 100 miliard dolarů ze schváleného plánu použít tímto novým způsobem.

Bernanke poukázal na to, že krizové kroky vlády přicházejí včas na to, aby ochránily většinu finančních institucí. To je velký rozdíl proti například Velké hospodářské krizi 30. let, kdy vláda proti finančnímu kolapsu řadu let nic nedělala. "Dějiny nás učí, že vládní zásahy přicházejí v dobách těžkých finančních krizí často velmi pozdě, obvykle až ve chvíli, kdy je většina finančních institucí nesolventní. Naštěstí to není situace, v níž dnes jsme," řekl Bernanke, který jako akademik historii velké krize podrobně studoval.

Naděje na razantní řešení krize přispěly v pondělí k největšímu bodovému nárůstu hlavního amerického akciového indexu v jeho historii. Dow Jonesův index se zvýšil o 936,42 bodu, tedy o 11,08 procenta.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK