ČSÚ: Vývozní i dovozní ceny v srpnu meziročně dále klesly

14.10.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 14. října (ČTK) - Vývozní ceny v srpnu se meziročně snížily o 5,7 procenta a klesaly tak už desátý měsíc za sebou. Dovozní ceny meziročně sestoupily potřinácté za sebou, v srpnu o 3,5 procenta. U vývozu i dovozu měly největší vliv na pokles ceny strojů a dopravních prostředků a ceny průmyslového a spotřebního zboží. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

Proti předchozímu měsíci vývozní ceny v srpnu vzrostly o 2,8 procenta, dovozní se zvýšily o 2,4 procenta. Důvodem bylo zejména oslabení české měny.

"Oslabení kurzu koruny posunulo hodnotu meziročního indexu po velkém poklesu v červnu a červenci (o 8,1 procenta, respektive 9,3 procenta) opět k hodnotám, kterých dosahoval ve většině měsíců první poloviny tohoto roku," uvedl ČSÚ. Ceny strojů a dopravních prostředků se proti loňskému srpnu snížily o 9,4 procenta, především u zařízení k telekomunikaci a záznamu a reprodukci zvuku. Ceny průmyslového spotřebního zboží klesly o 8,7 procenta. Z významnějších skupin rostly meziročně pouze ceny minerálních paliv, zvláště uhlí, a to o 17,1 procenta. Ceny ostatních surovin, zejména kovového odpadu, stouply o 1,9 procenta.

Dovozní ceny strojů a dopravních prostředků v srpnu meziročně klesly o 10,9 procenta, a to nejvíce u elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů. Výraznější pokles o 8,2 procenta statistici zaznamenali také u průmyslového spotřebního zboží. Dovážené polotovary zlevnily o 6,5 procenta a chemikálie o 4,2 procenta. O výrazných 31,8 procenta naopak vzrostly dovozní ceny minerálních paliv, u ostatních surovin stouply o 7,4 procenta.

Na meziměsíční růst vývozních cen mělo v srpnu kromě oslabení koruny výrazný vliv i zvýšení cen strojů a dopravních prostředků o 2,9 procenta, zvláště silničních vozidel. Nejvíce proti červenci při exportu podražily chemikálie, a to o 5,6 procenta. O 3,9 procenta stouply ceny polotovarů a o 2,8 procenta průmyslového spotřebního zboží. O 2,8 procenta se naopak snížily vývozní ceny potravin, nejvíce obilovin a obilných výrobků. Ceny ostatních surovin klesly o 1,7 procenta.

Na rozdíl od vývozu, u dovozu vzrostly meziměsíčně ceny všech sledovaných skupin. Příčinou bylo kromě oslabující koruny opět zvýšení cen strojů a dopravních prostředků, především elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů, a to o tři procenta. Nejvyšší zdražení proti červenci ČSÚ zjistil u ostatních dovážených surovin, o 6,1 procenta. Ceny chemikálií vzrostly o 3,5 procenta a ceny průmyslového spotřebního zboží o 2,7 procenta.

Meziroční směnné relace, tedy poměr růstu cen vývozu vůči růstu den dovozu, se v srpnu mírně zvýšily. Dosáhly hodnoty 97,7 procenta a již devátý měsíc setrvávaly v negativních hodnotách. Meziměsíční směnné relace se naopak po pěti měsících dostaly do pozitivních hodnot a dosáhly 100,4 procenta.

V září světové ceny průmyslových surovin a potravin meziročně vzrostly o 40,9 procenta, třetí měsíc tak snižovaly své tempo růstu. Bylo to způsobeno nižším zdražováním ropy Brent, jejíž cena se zvýšila o 30,6 procenta. Značně ale opět rostla cena zemního plynu, a to o 73,9 procenta. Vysoký nárůst o 22,2 procenta si připsaly i ceny potravin. Klesaly pouze ceny kovů a dřeva.

Meziměsíčně zářijové světové ceny druhý měsíc za sebou klesaly, tentokrát o 6,7 procenta. Hlavním důvodem byl pokles ceny ropy Brent o 13,3 procenta. Snížily se i ceny kovů, textilních surovin, kaučuku, potravin a dřeva. Zvýšily se pouze ceny zemního plynu, ceny kůží se nezměnily.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK