Fico: Vláda slovenským bankám v případe těžkostí pomůže

14.10.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Bratislava 14. října (ČTK) - Slovenská vláda pomůže domácím bankám v případě, že se kvůli světové finanční krizi dostanou do potíží. Od vlastníků bank však za to bude žádat akciové podíly, řekl dnes slovenský premiér Robert Fico po jednání koaliční rady. Podobně koncipovanou pomoc nyní poskytují bankám největší země Evropské unie jako Británie, Německo a Francie.

Slovenské banky podle šéfa kabinetu a nejsilnější vládní strany Směr-SD na rozdíl od řady zahraničních ústavů v současnosti problémy nemají. "Slovensko nepotřebuje rekapitalizovat banky. Pokud by k tomu teoreticky došlo, v tom případě budeme žádat majetkový podíl," prohlásil Fico.

Na pomoci bankám v podobě kapitálových injekcí se o víkendu dohodli zástupci vlád zemí eurozóny, ke které se Slovensko v lednu připojí. V pondělí největší evropské země oznámily, že jsou připraveny finančnímu sektoru poskytnout přes 1,8 bilionu eur, tedy téměř čtyřicetinásobek českého vládního rozpočtu, aby obnovily důvěru v bankovním sektoru, který ohrožuje finanční krize a obavy z bankrotů. Asi 250 miliard dolarů chtějí svým bankám poskytnout i Spojené státy.

Slovenské banky, z nichž většinu ovládají zahraniční investoři, doposud problémy nehlásily a neměly ani těžkosti s likviditou, které již delší dobu trápí finanční domy v eurozóně. Slovensko největší banky ozdravilo podobně jako Česká republika koncem minulého desetiletí, a poté je prodalo investorům.

Lídři Směru-SD, SNS a LS-HZDS se rovněž dnes dohodli, že v parlamentu jejich strany podpoří neomezenou státní záruku za bankovní vklady. Návrh novely zákona o ochraně vkladů schválil kabinet minulou středu.

Slovensko a některé další země EU jako Německo a Rakousko zavádějí neomezenou záruku za vklady, i když Evropská unie se minulý týden dohodla na limitu jen 50.000 eur (zhruba 1,2 milionu Kč). Neomezená záruka za vklady znamená ochranu bank před možnými hromadnými výběry vkladatelů a její zavádění podle ekonomů znevýhodňuje banky v sousedních zemích. Podle evropské komisařky pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesové je příslib garancí za bankovní vklady ve své podstatě diskriminační a garance bez limitů nejsou podle ní povoleny.

V současnosti Slovensko ručí za 90 procent sumy úložky, maximálně však do 20.000 eur. Do fondu, z něhož se v minulosti vyplácely miliardové náhrady za vklady ve zkrachovaných bankách, povinně přispívají všechny banky.

"Slovenská republika nemůže mít nižší míru ochrany vkladů než naši sousedé, protože v tom případě by to mohlo znamenat, že pro střadatele by mohlo být efektivnější ukládat si peníze někde jinde," poznamenal Fico. Z pěti sousedů Slovenska však chce zavést neomezenou záruku za vklady zatím jen Rakousko.

Česká vláda na dnešním mimořádném zasedání projedná zvýšení garancí za vklady klientů v tuzemských bankách. Podle návrhu ministerstva financí by klienti měli mít pojištěno 100 procent svých vkladů do maximálního limitu 50.000 eur. Podle novely zákona o bankách by tak bylo z Fondu pojištění vkladů kryto 97 procent objemu uložených peněz oprávněných osob.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK