Krize může podle analytiků zcela změnit finanční systémy

14.10.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 14. října (ČTK) - Pád banky Lehman Brothers před měsícem odstartoval podle analytiků oslovených ČTK novou fázi světové finanční krize, která zřejmě změní současnou podobu celého světového finančního systému. Česká republika by na krizi měla doplatit pouze zpomalením ekonomického růstu, podoba tuzemského trhu a jeho fungování se nezmění, domnívají se ekonomové.

"Finanční trhy se za poslední měsíc změnily téměř k nepoznání," uvedl například hlavní ekonom Patria Finance David Marek. "O co se hraje, je bez nadsázky existence celého finančního systému v podobě, v jaké ho známe několik desetiletí," dodal analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Současná krize podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla vymazala z učebnic ekonomie dva trendy. Především krize zřejmě ukončila existenci nezávislého investičního bankovnictví. "In budou banky ve stylu supermarketu s heslem nedá se přežít bez depozit," uvedl Michl.

Stejně tak mizí z učebnic podle něj sousloví "příliš velcí na pád" a nahradí ho "příliš propojení na pád". "Nejde o velikost instituce jako takové, ale o subjektivně politiky vnímanou míru dopadů na společnost dle politicko-ekonomické vzájemné propletenosti. Lehman Brothers zachránit nejde, Bear Stearns ano," vysvětlil Michl. Podle něj tak bankovní sektor kvůli několika rizikem pohrdajícím pseudomanažerům může napravovat svou reputaci třeba i 50 let.

V tomto okamžiku je ovšem podle Sobíška těžké odhadnout, jak zásadní očistou budou muset trhy projít. Vyloučit podle něj nelze ani katastrofický scénář, kdy v některých zemích zůstane jen pár obřích bank pod přímou kuratelou státu a mezinárodní působnost bank bude silně utlumena. "Jisté je, že se události daly do rychlého pohybu a zárodky změn uvidíme v řádu spíš týdnů než měsíců," dodal Sobíšek. České hospodářství ovšem podle něj krize nezůstane ušetřeno a tempo růstu ekonomiky zpomalí ke dvěma až třem procentům.

Světová ekonomika se podle analytika ČSOB Petra Dufka sama o sobě krizí nezmění a pouze zpomalí o něco více, než se čekalo. "Současná krize podnítí snahy o větší regulaci finančních trhů... Krize ovšem zvýší i roli seberegulace, která může být mnohem užitečnější než případná přeregulace," uvedl.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK