Brown usiluje o reformy globálního finančního systému

14.10.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn 14. října (zpravodaj ČTK) - Britský premiér Gordon Brown před nadcházejícím summitem Evropské unie vyzval k reformám globálního finančního systému, které by zahrnovaly i mezinárodní regulaci. "V sázce je víc, než kdykoli před tím. Příští dny budou pro mezinárodní finanční společenství klíčové," prohlásil.

Po první fázi stabilizace bank je zapotřebí přejít rychle k druhé fázi, jež by vedla ke změnám v architektuře světových finančních trhů, prohlásil Brown a varoval, že nynější krizi pocítí každá země. "Zažíváme první finanční krizi nového globálního věku a je potřeba, aby se dostavila i globální reakce a předešlo se opakování nynější krize, řekl dnes Brown novinářům.

Velké západní země následovaly příkladu Británie a ve snaze uklidnit finanční sektor podpořily banky státními penězi a zaručují se za mezibankovní půjčky. Nyní je zapotřebí rychle přejít ke "druhé fázi". "Potřebujeme především ukázat, že jsme řešili příčiny, že pracujeme na reformách potřebných k tomu, aby globální finanční systém fungoval," řekl Brown, který ve středu odjede na summit EU.

Podle něj by tyto reformy "druhé fáze" měly vést k průhlednosti systému a jeho integritě. Je třeba předejít střetům zájmů například ratingových agentur, které jsou zároveň poradci firem, jež hodnotí, řekl Brown. Stejně tak je nezbytný účinný dozor a globálně organizovaný systém regulace, zdůraznil a navrhl do Vánoc ustavit "dozorčí rady" pro 30 největších bank.

Stejně tak by podle Browna měly být reformovány i mezinárodní finanční instituce jako Mezinárodní měnový fond. Hovořil také o odměnách bankéřů, které by měly být založeny na "dlouhodobém úspěchu a ne na krátkodobém riziku". "Nemůžete mít finanční systém, který vás odměňuje za nezodpovědnost," dodal.

Podle něj nejde jen o krizi anglosaského systému bankovnictví, ale nějakým způsobem ji pocítí každá země. Není možné propadat sebeuspokojení, řekl.

Zásahy na finančních trzích vedené i příkladem Británie vedly prozatím k uklidnění na trzích a Brown získal doma i v zahraničí značnou autoritu. Jeho labouristé podle průzkumu provedeného ještě před oživením trhů stáhli náskok opozičních konzervativců na deset procent a on sám je námětem pochvalných komentářů, přestože před měsícem se spekulovalo o tom, jak rychle padne.

"V politice jste jednou nahoře a jednou dole a k problémům i popularitě musíte přistupovat se stejným klidem," řekl dnes Brown. "Měli byste se podívat, co o mě psali před čtyřmi týdny," dodal na adresu chvály v tisku.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK