...zastínil tak vládní záchranný plán pro banky.
Den poté, co si index blue chips Dow Jones zapsal nejvyšší denní zisk 936,42 bodu, investoři odsunuli stranou příslib 250 miliard pro churavějící banky, a místo toho se zaměřili na nevábné vyhlídky firemních výsledků a růstu ekonomiky.
Neuspokojivý výhled firmy PepsiCo <PEP.N> tyto obavy přiživil [ID:nMUL448670], obzvlášť proto, že výrobcům nealkoholických nápojů a pochutin se obvykle přisuzuje schopnost přečkat zhoršení ekonomické situace.
Akcie PepsiCo sletěly o 11,9 procenta a zaznamenaly tak nejhlubší propad od krachu burz v roce 1987.
Nasdaq zaostával v průběhu celého dne. Mezi nejtěžší závaží převážně technologického indexu patřil Intel <INTC.O>, když se investoři obávali o kvartální výsledky tohoto výrobce čipů. Intel odepsal 6,2 procenta, zatímco index polovodičů <.SOXX> ubral 5 procent.
Po závěru trhu ovšem Intel vyskočil o více než 4 procenta, když jeho výsledky předčily očekávání analytiků.
"Zatímco se hodně zpráv točilo kolem financí, tak pokud jde o ekonomiku, pomalu se k nám blíží tsunami," řekl Steve Goldman, stratég z Weeden & Co.
"Technologie jsou cyklické, mají silné zastoupení v zahraničí a globální ekonomika pociťuje silněji dopad zpomalení."
Index blue chips Dow Jones <.DJI> oslabil o 0,82 procenta na 9310,99 bodu, širší index Standard & Poor's 500 <.SPX> ubral 0,53 procenta na 998,01 bodu. Technologický Nasdaq Composite <.IXIC> sjel o 3,54 procenta na 1779,01 bodu.
[YORK/Reuters/Finance.cz]