...pozornost se přesunovala na dopad těchto kroků na globální ekonomiku.
Investoři ve snaze vyhnout se riziku houfně utíkali k japonské měně, když pokles akcií naznačoval, že se firmy budou nadále potýkat s úvěrovou krizí, jež zmrazila mezibankovní půjčky. Tím pádem také vyschly fondy pro firmy a spotřebitele.
Vlády na celém světě ohlásily plány na záchranu svých bankovních sektorů. Spojené státy v úterý uvedly, že bankám, včetně devíti největších, poskytnou 250 miliard dolarů.
Analytici však uvedli, že rostoucí pravděpodobnost, že si záchrana bank vybere masivní daň z ekonomik na celém světě, může tížit měny, jako je dolar, euro nebo libra, jimž pomoc pro finanční instituce prvotně prospěla.
"Pozornost se vrací k tomu, o kolik klesnou sazby Libor, respektive jak to podpoří sentiment. Trh se také znovu soustředí na fundamenty růstu, na rozsah rizik pro globální růst, stejně jako růst ve Spojených státech," řekl Divyang Shah, hlavní stratég CBA.
V 10:55 klesal dolar o 1 procento na 100,97 jenu <JPY=> a blížil se hodnotě 97,88, nejnižší od poloviny března, jíž se podle dat Reuters dotkl minulý týden.
Dolar se držel nízko poté, co data v úterý ukázala, že rozpočet Spojených států skončil ve fiskálním roce 2008 s rekordním schodkem 455 miliard dolarů, zatímco prezidentka federálního rezervního systému (Fed) v San Francisku Janet Yellenová řekla, že ekonomika "se zřejmě nachází v recesi".
Euro ztrácelo 1,6 procenta na 137,05 jenu <EURJPY=>, respektive 0,3 procenta na 1,3576 dolaru <EUR=>.
NERVOZITA TRVÁ
Dealeři uvedli, že extrémní strach z finanční krize ustoupil poté, co úrokové sazby u krátkodobých půjček v dolarech klesly v reakci na oznámení záchranného plánu pro americké banky, jež následoval obdobné kroky ve Velké Británii, Německu a Francii.
Celkově ale zůstává situace na trhu křehká a ceny velmi volatilní.
"Globální investoři pokračují v omezování riskantních investic a dávají přednost hotovosti, což pomáhá jenu k širokým ziskům," řekl Šuiči Kanehira, dealer z Mizuho Corporate Bank.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]