Brown: Svět potřebuje globální regulaci finančních trhů

15.10.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 15. října (zpravodaj ČTK) - Světová ekonomika podle britského premiéra Gordona Browna potřebuje globální regulaci finančních trhů. Jedním z kroků, které by měly přinést více informací o trzích a předejít celosvětovým krizím, jako je ta nynější, by měla být reforma Mezinárodního měnového fondu, řekl Brown novinářům před dnešním summitem Evropské unie.

"Mezinárodní měnový fond je třeba rekonstruovat tak, aby vyhovoval nárokům moderního světa," uvedl. Velkým problémem současnosti podle něj je, že nadnárodní firmy kontrolují pouze národní regulátoři, a o jejich působení tak je málo informací. Nadnárodní by proto podle něj měla být i kontrola. Zároveň by měl vzniknout mezinárodní systém včasného varování pro případy krizí.

"Je zřejmé, že nyní máme co do činění s globálními finančními trhy. Před deseti, dvaceti lety jsme měli národní kapitálové trhy. Máme ale k dispozici pouze národní a regionální regulátory," podotkl britský premiér. Reforma globálního finančnictví je podle něj druhou fází řešení současné krize. Tou první byly biliony eur, které vlády napumpovaly na nefunkční mezibankovní trhy.

Brown dnes zopakoval, že by se měla obnovit takzvaná brettonwoodská dohoda, která by uspořádala světový finanční systém v 21. století. Konference v Bretton Woods v roce 1944 přispěla k vytvoření nové koncepce poválečného finančního systému a umožnila vznik Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

Obě instituce je podle něj třeba přizpůsobit novým podmínkám. Svět podle něj nyní potřebuje stejnou vizi, jež ve 40. letech stála za vznikem MMF. Nová vize by měla vzít úvahu, že finanční svět je nyní mnohem propojenější.

Brown patřil k hlavním koordinátorům evropského řešení finanční krize, které se nakonec velmi podobalo britskému modelu. Vedoucí představitelé eurozóny se v neděli dohodli na plánu, který zahrnuje poskytnutí záruk na mezibankovní úvěry do konce příštího roku a rekapitalizaci bank. Celková výše pomoci nakonec činí přes dva biliony eur.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK