V motoristickém odvětví se sezonně očištěné tržby meziročně zvýšily o 0,2 procenta a bez očištění klesly o 4,7 procenta.
Meziročně po očištění o vliv pracovních dní, kterých bylo v srpnu letos o dva méně než loni, klesly tržby reálně o 0,3 procenta. Sezónně neočištěné tržby se snížily o 2,6 procenta, v tom za prodej potravin o čtyři procenta a za prodej nepotravinářského zboží o 1,6 procenta.
Důvodem nižších útrat je podle analytiků letošní vysoká inflace a současná nejistota okolo situace na světových finančních trzích. "Na tuzemské spotřebitele začaly v srpnu doléhat příznaky globální krize. Spotřebitelská poptávka je po průmyslu a exportu dalším makroekonomickým ukazatelem, který ztrácí od poloviny roku dynamiku," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Slábnoucí spotřebitelská poptávka je podle něj dalším důvodem ke snížení úrokových sazeb Českou národní bankou.
"Předpokládáme, že třetí čtvrtletí bude pro maloobchodníky nejslabším obdobím letošního roku. Až vánoční nákupní horečka povzbudí růst tržeb. Nicméně je už teď zřejmé, že letošní růst maloobchodu zpomalí ke dvěma procentům. To by znamenalo nejnižší nárůst za posledních deset let," uvedla analytička Raiffeisenbank Helena Horská.
Podle ČSÚ měly největší podíl na celkovém úbytku tržeb v srpnu prodejny se smíšeným zbožím s převahou potravin, kde tržby klesly ve všech velikostních skupinách podniků. Růst zaznamenaly pouze specializované prodejny elektroniky, elektrických přístrojů, nábytku a dalšího zboží pro domácnost a textilu a obuvi, ale ve srovnání s předchozím obdobím se jednalo o zpomalení tempa růstu.
Cenový deflátor ke stejnému období předcházejícího roku byl 103,4 procenta. Nejvíce vzrostly ceny v prodejnách potravin, v tom ve specializovaných o 8,2 procenta, v nespecializovaných o 6,7 procenta. V prodejnách drogistického, farmaceutického a kosmetického zboží se ceny zvýšily o 5,8 procenta, ve stánkovém a ostatním prodeji provozovaném mimo prodejny o 4,5 procenta. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží ceny stouply o 2,4 procenta.
Naopak v zásilkovém obchodě a za použité zboží se ceny snížily o 1,3 procenta, v prodejnách textilu a obuvi o 1,1 procenta, za potřeby pro domácnost o 0,6 procenta a za ostatní nepotravinářské zboží o 0,3 procenta.
Podle údajů zveřejněných Eurostatem vzrostly v srpnu sezónně očištěné tržby v maloobchodě ve 27 státech Evropské unie reálně meziměsíčně o 0,4 procenta, meziročně po očištění o pracovní dny klesly o 0,2 procenta.
Z členských států, za které byla data dostupná, rostly tržby meziročně nejvíce v Rumunsku o 17,3 procenta, ve Slovinsku o 6,9 procenta, v Polsku o 6,2 procenta a na Slovensku o 5,7 procenta. Tržby naopak nejvíce klesly v Lotyšsku o 8,9 procenta, v Estonsku o 6,7 procenta, ve Španělsku o 5,8 procenta a v Dánsku o 5,2 procenta.