Záruka by nejprve v souladu se závěry nedávného jednání ministrů financí Evropské unie měla podle návrhu novely evropské směrnice o garancích vkladů vzrůst ze současných 20.000 na 50.000 eur. Rok po zahájení platnosti směrnice by se pak garance měla zdvojnásobit. Cílem opatření je podle komise posílit ochranu střadatelů a zvýšit jejich důvěru ve "finanční záchranou síť".
"Zvýšení minimální ochrany posílí důvěru Evropanů v bezpečnost jejich vkladů. Nová pravidla jsou v souladu se závazky, které před týdnem přijali evropští ministři financí, a jsou další rozumnou a vyváženou odpovědí na nynější finanční krizi," řekl eurokomisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy.
Podle návrhu novely směrnice se zároveň zkrátí lhůta pro výplatu vkladů v případě krachu banky ze tří měsíců na tři dny. Zároveň by garance měla pokrývat 100 procent vkladu. Současná směrnice umožňuje členským státům, aby záruka pokrývala 90 procent vkladů a část ztráty nesl střadatel.
Česká republika v současnosti garantuje vklady do 25.000 eur (kolem 600.000 korun). V úterý vláda na mimořádném zasedání schválila v reakci na krizi finančních trhů zvýšení garancí za vklady v tuzemských bankách. Podle novely by klienti měli mít pojištěno 100 procent svých vkladů právě do maximálního limitu 50.000 eur. Cílem normy je posílit důvěru vkladatelů ve zdraví tuzemských bank.
Bankovní záruky v posledních dnech začala zvyšovat řada evropských států, které chtěly uklidnit klienty bank znepokojené finanční krizí. Některé země, například Německo a Rakousko, dokonce oznámily, že se zaručí za 100 procent vkladů drobných střadatelů.
Podle odhadů Evropské komise současná směrnice pokrývá 65 procent vkladů. Po zvýšení garancí by chránila 80 procent vkladů v případě padesátitisícové hranice a 90 procent vkladů v případě stotisícové hranice. Návrh nyní musí posoudit Evropský parlament a členské státy.