Nájemníci by podle Křečka majitelům domů pouze předložili písemnou dohodu o výměně bytů. Pokud majitel bytu do 30 dnů nesdělí, že s výměnou nesouhlasí a nepodá žalobu na neplatnost dohody, měla by smlouva o výměně platit. Křeček, který je zároveň předsedou Sdružení nájemníků ČR, chtěl návrhem zmírnit dopady zvýšené deregulace nájemného.
V současné právní úpravě je výměna bytů možná se souhlasem pronajímatele. V případě jeho bezdůvodného nesouhlasu se nájemníci mohou obrátit na soud, který může svolení majitele bytu nahradit svým rozhodnutím. "Souhlas pronajímatele je často v praxi obtížné získat pro jeho nečinnost, když ten s výměnou bytů nevyjádří nesouhlas, ale ani nesdělí vážné důvody, pro které s výměnou nesouhlasí," podotkl Křeček.
Návrh již podrobilo kritice Občanské sdružení majitelů domů (OSMD). "Jedinou obranou majitele by zůstalo odvolat se do 30 dnů k soudu žalobou na neplatnost," uvedli představitelé sdružení na svých internetových stránkách. Podle majitelů tím Křeček usiluje o další zpřísnění právního ustanovení platného ještě z doby před rokem 1989.
Regulované nájemné se v příštím roce může v Praze a některých dalších městech zvýšit v průměru až o 46 procent. Podle majitelů domů se již nájemné v metropoli dostává na úroveň, kdy začíná být ziskové. To však podle nich neplatí pro většinu dalších měst a obcí v republice.
Příští rok je v pořadí třetím rokem deregulace nájemného. Podle původních předpokladů se roční nárůsty uvolněných nájmů měly pohybovat jen kolem 20 procent. MMR kvůli vyšším nárůstům regulovaných nájmů minulý týden oznámilo prodloužení procesu deregulaci ve většině krajských měst do roku 2012. Původně se uvolňování nájemného mělo skončit o dva roky dříve.